30. dubna  2012 v 09:12  rubrika: Četba na pokračování

30. dubna- 4. května: Devadesátka pokračuje

Skauting, táborák (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Vodňanský

Skauting, táborák (ilustrační foto)Foto: Tomáš Vodňanský

Tak se jmenuje knížka Jaroslava Foglara o členech stejnojmenného skautského oddílu.

Hlavní hrdina Mirek se stane vůdcem jedné družiny, ale trápí ho neshody s jeho kamarády. Někteří dokonce oddíl opustí a spojí se s Mirkovým nepřítelem Ondrou, který Mirka dokonce vydírá. Nálada v oddíle není dobrá a vedoucí Tapin vymyslí dlouhodobou dobrodružnou hru nazvanou Alvarez. 

Tato hra vyvrcholí na letním táboře a stane se zkouškou charakterů mnoha postav tohoto příběhu. Je zajímavé, že hru Alvarez Jaroslav Foglar vymyslel a uskutečnil se svým oddílem v roce 1942. 

Čestnost a poctivost, to byly vlastnosti, o kterých psal Jaroslav Foglar snad v každé ze svých knížek. Jeho nejznámějšími příběhy jsou Hoši od bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině nebo Záhada hlavolamu. 

Inspiraci pro knížky o dobrodružstvích a pravých klukovských přátelstvích čerpal Jaroslav Foglar především ze světa skautů. Od roku 1927 byl vůdcem slavného oddílu Pražská Dvojka a to plných 60 let. 

Skauting byl smyslem jeho života a když komunisté tuto organizaci oficiálně zakázali, přejmenovaly se jednotlivé oddíly na turistické a působily tajně dál. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas