4. června  2012 v 15:06  rubrika: Četba na pokračování

4. - 8. června: Z Prahy k Baltickému moři v balónu

Horkovzdušný balon - Foto: David Hertl

Horkovzdušný balonFoto: David Hertl

Tentokrát jste si jako četbu na pokračování sami vybrali příběh nazvaný Z Prahy k Baltickému moři v balónu. Sledujeme v něm příběh několika přátel, kteří tuto cestu skutečně podnikli v roce 1891.

Tehdy se v Praze konala Jubilejní zemská výstava a její největší atrakcí byly plynové balóny. Jedním z největších odborníků na létání v nich byl Luis Godard, který se při jednom večírku domluvil s Josefem Richardem Vilímkem a manželi Novotnými, že by mohli balónem doletět až do Moskvy. 

Jejich noční let odstartoval 21. října krátce po půlnoci. Nečekaně dramatickou plavbu, která nakonec skončila až u břehů Baltického moře v Německu později vydal jako knížku jeden z přímých účastníků letu, Josef Richard Vilímek. 

V knize vypráví o problémech s neustálým klesáním, kvůli kterým museli odhodit většinu obvyklé zátěže a dokonce i občerstvení a část oblečení. Jejich balón cestou přeletěl horu Říp a pohraniční hory překonal v Hřensku, těsně nad hladinou Labe. 


Napínavý let čtyř dobrodruhů skončil úspěšně, i když cestou musel jeden z pasažérů při mezipřistání vystoupit. Balón sice nedoputoval do Moskvy, ale doletět za půl dne z Prahy až k Baltickému moři, to je rozhodně také úspěch, zvlášť když si uvědomíme, že se psal rok 1891. 

Toto nevšední dobrodružství můžete s jeho hrdiny prožít právě při četbě knížky Z Prahy k Baltickému moři v balónu a nebo při poslechu Domina a naší četby na pokračování, kterou podle Josefa Richarda Vilímka pro rozhlas upravil a zrežíroval Vladimír Gromov. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas