23. ledna  2012 v 13:32  rubrika: Četba na pokračování

4. týden: 23. - 29. ledna - RADŠI SI TO POSLECHNU (vybíráme pro vás z povinné četby)

Létající balon - Foto: Pavla Kopřivová

Létající balonFoto: Pavla Kopřivová

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka.

Původně je to knížka povídek Miloslava Švandrlíka o dvou klucích, kteří žijí v jednom docela obyčejném malém městečku. Žáci Kopyto a Mňouk jsou nerozlučná dvojka a zažívají spolu různá dobrodružství.  

Třeba si spletou školního inspektora s mimozemšťanem, svážou ho a zavřou do sklepa. Nebo jdou prozkoumat potok, ve kterém prý všechno zkamení. No a při tomto průzkumu skutečně objeví zkamenělého člověka, který se před tím do potoka ponořil.  

Kromě Kopyta a Mňouka se v knížce setkáváme i s dalšími postavami, jakými jsou třeba žák Bičiště, kastelán Štětka, hajný Breburda nebo nadporučík Ošmera.  

Autorem je Miloslav Švandrlík, který kromě této povídkové knížky napsal mnoho dalších. Nejznámější jsou asi Černí baroni nebo Drákulův švagr, což je knížka sci-fi povídek. Miloslav Švandrlík psal také různé scénky pro rozhlas a televizi. Nejznámější z nich je asi scénka Techtle – Mechtle, ve které si pohrál s různými slovními hříčkami. 

Knížku Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka ilustroval Jiří Winter Neprakta a vy o ní možná víte ze školy, protože patří do povinné školní četby. Takže poslech našeho seriálu se vám může docela hodit. 


My vám nabízíme pět povídek, které pro rozhlas upravil Robert Dvořák. 

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas