9. dubna  2012 v 13:15  rubrika: Četba na pokračování

9. - 20. dubna: Historie psaná zlatem

Zlato - ilustrační foto - Foto: Zoo Jihlava

Zlato - ilustrační fotoFoto: Zoo Jihlava

Historie psaná zlatem, tak se jmenuje pásmo Jaroslava Pacovského, který nás spolu s hercem Miroslavem Vladykou zavede mezi drsné chlapy, do nejhlubší divočiny Severní Ameriky.

V 19. století tam totiž vypukla Zlatá horečka. Tisíce odvážlivců a dobrodruhů se vydávali na cestu třeba přes celé Spojené státy na západ, kde se objevilo naleziště zlata. Své štěstí hledali v Kalifornii, Severní Karolíně a také na severu, v Kanadě. Tam se odehrála vůbec největší zlatá horečka v historii, kdy se do pusté oblasti Klondike vypravily desítky tisíc zlatokopů. 

Klondike byl velmi bohatým nalezištěm, ale cesta k němu byla velmi náročná. Zlatokopové museli projít horskou divočinou Aljašky, v zamrzlých průsmycích se stály dlouhé fronty, protože po schodech vysekaných do ledu se dalo chodit jen po jednom. 

Každý dobrodruh si s sebou musel nést také zásoby, aby v divočině přežil. Takové zásoby konzerv, sušeného masa a mléka vážily někdy až jednu tunu. Když zlatokopové překonali hory, museli se přeplavit přes jezera a plout na vorech po řece Yukon až k vytouženému Klondike. 

V kanadské pustině vzniklo dokonce celé zlatokopecké město Dawson city, které mělo 30 tisíc obyvatel. Většina zlatokopů ale na Klondiku nezbohatla. Davy dobrodruhů dorazily k nalezišti zlata až dva roky po jeho objevu a největší zásoby už byly vytěženy. 

Ti nejodvážnější se ale nevzdávali a pokračovali za zlatem do dalších kanadských nalezišť.
Zlato se na přelomu 19. a 20. století získávalo rýžováním. Jemný písek z potoka nebo řeky se nabral do kovové pánve a krouživým pohybem se lehké částice postupně vyplavily. Kdo měl štěstí, na dně pánve pak objevil valounky pravého zlata. 

Zlatokopové za svůj sen o zbohatnutí často zaplatili v drsné kanadské divočině vlastním životem. Jejich osudy vám budeme vyprávět v rozhlasovém seriálu Historie psaná zlatem 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas