28. května  2012 v 10:18  rubrika: Četba na pokračování

Legendární komiksový příběh Vzpoura mozků poprvé na vlnách Dvojky Českého rozhlasu

Experimentální robot DOMO - Foto:  MIT

Experimentální robot DOMOFoto:  MIT

Málokdo z dnešních čtyřicátníků nebo padesátníků si dokázal představit svoje dětství bez časopisu ABC. A tak pořad Domino udělá radost nejen dnešním teenagerům, ale i pamětníkům.

Oslovili jsme totiž autora známého komiksu Vzpoura mozků pana Václava Šorela, zdali by svůj příběh nezpracoval do rozhlasové podoby. On s nadšením souhlasil, a tak v týmu s dramaturgyní Milenou Lukavskou, režisérem Vladem Ruskem, autorem hudby a zvukových efektů Tomášem Perglem a zvukovým mistrem Milanem Křivohlavým vytvořil seriál, který přinese Český rozhlas Dvojka v týdnu od 28. 5., každý všední den v Dominu. 

Příběh Vzpoura mozků, ve kterém se posádka kosmické lodi Prométheus vrací z vesmírné výpravy a najde naši planetu okupovanou z větší části roboty, vycházel na pokračování v oblíbeném časopisu ABC v sedmdesátých letech. O jeho grafickou podobu se postaral malíř František Kobík a nikdo tehdy netušil, jak se příběh stane populární. 

Od té doby několikrát vyšel v nejrůznějších knižních podobách a v loňském roce dokonce i elektronicky. 

Mnohé z vás teď možná napadá myšlenka, jestli může být tak starý příběh ještě zajímavý a populární. Myslím si, že ano. Autorovi se totiž tehdy podařilo upozornit na nebezpečí, které lidstvu může hrozit od umělé inteligence. 

Vždyť mnohé z toho, co se v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století zdálo čirou utopií, dnešní doba už překonala. Umělá inteligence, nebo chcete-li počítače, náš život úplně změnily a bůh ví, co přinese budoucnost. 

Je samozřejmé, že nová „Vzpoura“ se od té původní liší. Autor se logicky za dobu delší než čtvrtstoletí posunul dopředu a hlavně se dopředu posunula i technika. A tak do inovovaného příběhu přibyl další, velmi důležitý člen posádky - umělá inteligence v podobě holografické projekce jménem Oskar. 

Jak se ale Oskar zachová pod tlakem hlavního pozemského robota prozrazovat nebudeme. To už si poslechněte sami. 

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas