5. března  2012 v 10:49  rubrika: Četba na pokračování

Vítězná četba na přání pro měsíc březen - Dobrodružství v Zemi nikoho

Jeskyně Liang Bua - Foto: Rosa Cabecinhas, Alcino Cunha, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Jeskyně Liang BuaFoto: Rosa Cabecinhas, Alcino Cunha, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

V soutěži o četbu na přání jste si vy, posluchači Domina, jednoznačně vybrali Dobrodružství v Zemi nikoho. Knížku s tímto názvem napsal legendární autor Jaroslav Foglar v roce 1969.

V napínavém příběhu sledujeme, stejně jako v jiných Foglarových knížkách, příběhy party kluků, kteří tentokrát pátrají po vzácných obřích zkamenělinách trilobitů. 

Hlavními hrdiny jsou dva kamarádi, Vláďa a Vincek, kteří se vydávají do divoké krajiny za městem, plné opuštěných dolů a lomů. Aby byli v pátrání úspěšní, musejí se spojit s klubem Ontario, se kterým měli dřív nepříjemné spory. 

V knížce sledujeme nejen napínavé pátrání po archeologických unikátech, ale také zlomové okamžiky, které prověřují charakter a čestnost jednotlivých postav. Vláďa s Vinckem se sice potají vloupají do klubovny Ontaria, ale jen proto, že jim členové klubu nechtějí vrátit jejich věci. 

V Zemi nikoho také kluci narazí na partičku dospívajících trempů, kteří si říkají Zelené vesty, a dostanou se s nimi do sporu. V jednom z opuštěných dolů pak dojde k potyčce, při níž se kluci propadnou do zasypané chodby. Snaha o záchranu kamarádů je v tom okamžiku silnější než malicherné půtky, a když nakonec vše dobře dopadne, všichni kluci, malí i velcí, se navzájem usmíří. 

Čestnost a poctivost, to byly vlastnosti, o kterých psal Jaroslav Foglar snad v každé ze svých knížek. Jeho nejznámějšími příběhy jsou Hoši od bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině nebo Záhada hlavolamu. Inspiraci pro knížky o dobrodružstvích a pravých klukovských přátelstvích čerpal Jaroslav Foglar především ze světa skautů. 

Od roku 1927 byl vůdcem slavného oddílu pražská Dvojka a to plných 60 let. Skauting byl smyslem jeho života a když komunisté tuto organizaci oficiálně zakázali, přejmenovaly se jednotlivé oddíly na turistické a působily tajně dál.  


Jaroslav Foglar patří k nejvýznamnějším autorům dobrodružné literatury pro děti a mládež. Jeho knížky jsou stále oblíbené a s chutí se do nich začtou další generace čtenářů 

Dobrodružství v Zemi nikoho podle Jaroslava Foglara pro rozhlas připravil Jiří Hromádko. V režii Jána Uhrina vypráví Alfred Strejček. 

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas