30. ledna  2012 v 09:55  rubrika: Četba na pokračování

Vítěznou četbou na pokračování se stal Drsný střed Evropy

Karel IV. z kaple sv. Kateřiny na hradě Karlštejn - Foto: Adriana Krobová

Karel IV. z kaple sv. Kateřiny na hradě KarlštejnFoto: Adriana Krobová

Zaposlouchejte se do příběhů z českých dějin.

Čekají na vás povídky: Záhadný únos z kláštera, Dobrodruh s erbem zelené růže, Příliš královrahů i královen, Podvod otce vlasti a Smrt milovaného kněze. 

Podle stejnojmenné knihy pro rozhlas upravil Jiří Hromádko. Režie Jaroslav Kodeš. 

Drsný střed Evropy je kniha netradičně pojatých událostí českého středověku. Autoři, Zdeněk Čech, Martin Pitro, Michale Borovička a Petr Vokáč si vybrali jak dobře známé příběhy, tak i některé skoro zapomenuté. 

V napínavém vyprávění se třeba dozvíme okolnosti únosu budoucí české kněžny Jitky z kláštera ve Svinibrodu, kterou odtamtud odvezl kníže Břetislav. Proč a jak dramatická akce to byla, to se dozvíte právě v knize Drsný střed Evropy. Ale můžeme se v ní dočíst i o méně známých příbězích a osobách z naší historie. Vždyť kdo například ví o nepravém markraběti Waldemarovi, loutce v rukou Karla IV.?  


Osudy naší země jsou pojaty akčně, nezahltí nikoho spoustou dat a navazují na sebe v pestré skládance české historie. Každou z kapitol zpřesňuje časová osa, na mnoha místech knihy čtenář najde vhledy do současnosti, kde lze objevit zvláštní historické analogie. Kniha je vybavena bohatým obrazovým doprovodem, časovými osami a obsáhlým rejstříkem. 


Díky knížce Drsný střed Evropy se můžete na naši historii podívat moderním pohledem. Naši předci v ní ožívají ne jako nudné postavy zaprášeného dějepisu, ale někdy skoro jako akční hrdinové. 

Nové články v rubrice

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas