26. října  2011 v 09:00  rubrika: Svět zvířat

Krajta královská

Krajta královská - Foto:  Stock.xchng

Krajta královskáFoto:  Stock.xchng

Krajta královská je menší had z čeledi hroznýšovitých. Maximálně dorůstá 120 až 130 centimetrů. Krajta se vyskytuje na pobřeží západní a střední Afriky od Senegalu po Súdán a Ugandu.

Krajtu královskou poznáte na první pohled, má malou hlavu, která je velkým rozšířením oddělena od ostatního těla. Zbarvení má hnědé se žlutými až bělavými skvrnami a od tlamy až po krk (přes spánky) se jí táhne úzký žlutý pruh, pod tímto pruhem je pak pruh tmavší. Břišní stranu má žlutě krémovou. 

Pokud byste se rozhodli chovat doma krajtu královskou, budete potřebovat terárium s větví a vodou o teplotě 26 až 32 stupňů Celsia. Krajta by ale měla mít v teráriu také nejteplejší a nejchladnější místo, a to o teplotách 35 a 23 stupňů. 

Budete si ale muset zvyknout na to, že krajta královská je často aktivnější v noci než přes den. Stejně jako všechny ostatní krajty, je i krajta královská vejcorodá. Samice klade 6 až 8 velkých vajec a leží na nich po celou dobu až do vylíhnutí (přibližně 70 dní). 

Kdo byste chtěl chovat krajtu, musíte se smířit s tím, že se krmí podobně jako ostatní hadi myškami, pískomily nebo menšími potkany. Dospělí jedinci si vystačí s menším potkanem na 2 až 3 týdny. 

Nové články v rubrice

 • 8. května  2012 v 09:00     Audio  rubrika: Svět zvířat

  Koňské zlozvyky

  Stejně jako lidé mají i koně svoje zlozvyky. Ty nejčastější se teď pokusíme shrnout do následujících několika řádků.

   
 • 4. května  2012 v 10:43       rubrika: Svět zvířat

  Sokolníci v Dominu

  S Dominem na cestách jsem se tentokrát s Arturem Kubicou vypravili mezi cvičitele dravých ptáků, mezi sokolníky.

   
 • 26. dubna  2012 v 10:05       rubrika: Svět zvířat

  K vítězství na čtyřech nohách

  Do dvanácti chodila do Dismanova dětského rozhlasového souboru, na klavír, do atletiky a do baletu. Pak ji ale jednoho dne kamarádka vzala do stáje.

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas