7. prosince  2011 v 10:10  rubrika: Ostatní zajímavosti

Pivo znali už 2000 let př. n. l.

Pivo - Foto:  Stock.xchng

PivoFoto:  Stock.xchng

Dnešní článek potěší asi nejvíce osmáky nebo deváťáky, protože jim poslouží jako tahák do chemie. Ostatní si pro zajímavost můžete přečíst, jak a kdy vzniká alkohol.

Možná ani netušíte, že už staří Egypťané a Sumerové zjistili, že když nechají zkvasit sladký nápoj, získají pití, které má opojné účinky. A za to může alkohol, respektive etanol. Kapalina, která je bezbarvá, příjemně voní a je hořlavá. 

Etanol vzniká kvašením cukrů, poté co zkvasí, destilací ho můžeme oddělit. Kromě výroby alkoholických nápojů je etanol velmi důležitý pro výrobu různých chemikálií. A to není všechno. Taky se používá ve zdravotnictví jako dezinfekce, jako palivo (líh na pálení) a v laboratořích taky jako rozpouštědlo. 

Vzniká nejen samovolně v přírodě, ale vyrábí se i průmyslově. A to buď synteticky (tzn. uměle) nebo etanolovým kvašením cukerných odpadů po zpracování cukrové řepy nebo brambor. Tak držíme palce při písemce v chemii. 

Nové články v rubrice

 • Bubeníci jak se patří: Wild sticks

  Wild sticks je českobudějovický bicí soubor, který se po festivalech, koncertech i historických průvodech oficiálně prohání více jak pět let. Volně by se mohl název souboru přeložit jako divoké paličky, a to o nich...

   
 • 28. června  2012 v 09:18       rubrika: Ostatní zajímavosti

  Jak to chodí v Senátu

  Všichni asi víme, že zákonodárná moc v České republice náleží Parlamentu. To znamená, že lidé, kteří tam jsou, tedy poslanci, přijímají a schvalují zákony. Zákony pak určují, co je správné a co ne, co se smí a co se...

   
 • 26. června  2012 v 09:13       rubrika: Ostatní zajímavosti

  Indiánské tance

  Jen těžko si dovedeme Indiány představit jinak, než jak je známe z filmů podle knižních předloh Karla Maye.

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace