26. června  2012 v 09:13  rubrika: Ostatní zajímavosti

Indiánské tance

Indián z kmene Mundurucu - Foto:  CC BY 2.5

Indián z kmene MundurucuFoto:  CC BY 2.5

Jen těžko si dovedeme Indiány představit jinak, než jak je známe z filmů podle knižních předloh Karla Maye.

Když ponecháme stranou fakt, že May nikdy mezi Indiány nebyl a dokonce nikdy ani nenavštívil Severní Ameriku, můžeme si říci pár zajímavostí, které o nich věděl i tento německý spisovatel. 

Víra Indiánů je postavena na myšlence, že jim byla příroda (Matka Země) propůjčena Stvořitelem. Proto chovají přírodu ve velké úctě a Stvořiteli za ni děkují mnoha různými způsoby. 

Slouží k tomu obřady a rituály, jejichž nejčastějším výrazovým prostředkem je tanec. Známý je například "bizoní tanec", který prováděli Siouxové, jejichž život byl úzce spjat s lovem bizonů. 

Kmeny, které žily v poušti (Navahové, Apačové a další), zase tančily "dešťový tanec", aby zapršelo a nebyla ohrožena úroda. Nejposvátnějším tancem prérijních kmenů byl zase "tanec slunce", během něhož byli mladíci pasováni na dospělé bojovníky. 

Dnešní Indiáni už žijí poněkud materiálnějším způsobem života, přesto se tradice jejich tance dědí z generaci na generaci a typické rituály, které se většinou odehrávaly po setmění kolem ohně, přežívají dodnes.
 

Nové články v rubrice

 • Bubeníci jak se patří: Wild sticks

  Wild sticks je českobudějovický bicí soubor, který se po festivalech, koncertech i historických průvodech oficiálně prohání více jak pět let. Volně by se mohl název souboru přeložit jako divoké paličky, a to o nich...

   
 • 28. června  2012 v 09:18       rubrika: Ostatní zajímavosti

  Jak to chodí v Senátu

  Všichni asi víme, že zákonodárná moc v České republice náleží Parlamentu. To znamená, že lidé, kteří tam jsou, tedy poslanci, přijímají a schvalují zákony. Zákony pak určují, co je správné a co ne, co se smí a co se...

   
 • 21. června  2012 v 14:30     Audio  rubrika: Ostatní zajímavosti

  Co obnáší kroužek dobrovolných hasičů

  Po celé České republice existuje mnoho sborů dobrovolných hasičů a jejich členy mohou být i teenageři, a dokonce i děti od 3 let. K požárům sice ještě nevyjíždějí, ale připravují se na to, že z nich možná jednou v dospělosti...

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas