28. června  2012 v 09:18  rubrika: Ostatní zajímavosti

Jak to chodí v Senátu

Senát (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Senát (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Všichni asi víme, že zákonodárná moc v České republice náleží Parlamentu. To znamená, že lidé, kteří tam jsou, tedy poslanci, přijímají a schvalují zákony. Zákony pak určují, co je správné a co ne, co se smí a co se nesmí dělat.

Parlament je tvořen dvěma komorami, a to Senátem a Poslaneckou sněmovnou. Tyto instituce přijímají návrhy zákonů, uzavírají mezinárodní smlouvy, doposud volily prezidenta republiky, vyslovují souhlas s vysíláním našich vojáků do zahraničí a schvalují také pobyt ozbrojených sil jiných států na našem území.  

Možná se ptáte, proč je tu Senát, jestli nestačí Poslanecká sněmovna. Senát je tu proto, aby vyvážil vliv Poslanecké sněmovny v zásadních a důležitých rozhodováních. Vlastně je to jakási kontrola při schvalování zákonů.  

Senát je i v jiných zemích, než v České republice. Je například i ve Velké Británii, Francii, Polsku, Belgii, Spojených státech amerických, Kanadě či Austrálii, ale spoustě dalších zemí. Celkem jich je 70.  

U nás máme 81 senátorů a jsou voleni na 6 let. Senátoři nejsou zcela mladí lidé, musí jim být více než 40 let a nesmí to být cizinci. Navrhnout do voleb je může nějaká politická strana nebo hnutí. Jsou ale i tací, kteří kandidují jako nezávislí kandidáti. A zvítězí ten, který ve volbách získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. 

Může se stát, že žádný z kandidátů nezíská většinu v prvním kole. To pak dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů postupují do druhého kola voleb. A senátorem se stane ten kandidát, který v druhém kole získá vyšší počet hlasů.  

Autor:  Pavla Pilařová  (PAP)

Nové články v rubrice

 • Bubeníci jak se patří: Wild sticks

  Wild sticks je českobudějovický bicí soubor, který se po festivalech, koncertech i historických průvodech oficiálně prohání více jak pět let. Volně by se mohl název souboru přeložit jako divoké paličky, a to o nich...

   
 • 26. června  2012 v 09:13       rubrika: Ostatní zajímavosti

  Indiánské tance

  Jen těžko si dovedeme Indiány představit jinak, než jak je známe z filmů podle knižních předloh Karla Maye.

   
 • 21. června  2012 v 14:30     Audio  rubrika: Ostatní zajímavosti

  Co obnáší kroužek dobrovolných hasičů

  Po celé České republice existuje mnoho sborů dobrovolných hasičů a jejich členy mohou být i teenageři, a dokonce i děti od 3 let. K požárům sice ještě nevyjíždějí, ale připravují se na to, že z nich možná jednou v dospělosti...

   

Související weby

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas