26. ledna  2005 v 13:19  rubrika: Divadelní repertoár

BRUNDIBÁR

Brundibár - Foto: Václav Flegl

BrundibárFoto: Václav Flegl

Hans K r á s a
BRUNDIBÁR
dětská opera o dvou dějstvích na libreto Adolfa Hoffmeistera

klavírní doprovod: Michal Macourek nebo Andrea Mottlová,
případně orchestr Archioni Plus za řízení Michala Macourka
režie: Zdena Fleglová
  

Brundibár - Foto: Václav Flegl

BrundibárFoto: Václav Flegl

Ani jsem o tom nevěděl, že dne 26. září 1943 sehrál soubor židovských dětí v terezínském ghettu dětskou operu Brundibár, kterou složil můj přítel Hans Krása. Většina těch, kteří se zúčastnili představení na jevišti i v hledišti, zahynula.
Adolf Hoffmeister 

Brundibár - Foto: Václav Flegl

BrundibárFoto: Václav Flegl

Brundibár je na repertoáru DRDS od roku 1991, tehdy se premiéra nového nastudování konala 18. října v Terezíně. Prvotním záměrem bylo do značné míry rekonstruovat původní jevištní ztvárnění této půlhodinové dětské opery, která byla pětapadesátkrát hrána dětmi internovanými v terzínském ghettu. 

Brundibár - Foto: Václav Flegl

BrundibárFoto: Václav Flegl

Děj opery je srozumitelný i dětským divákům, s úspěchem je proto tato inscenace hrána i ve školách, v předchozích letech dokonce mnohokrát i v zahraničí, navzdory zdánlivé jazykové bariéře. Nejčastěji je opera uváděna za doprovodu klavíru, případně je možné využít „Krásova terezínského obsazení“ třináctičlenného komorního orchestru, a to v provedení Archioni Plus. V představení účinkuje zhruba třicet dětí.
Představení je možné doplnit besedou s některým z pamětníků původních terezínských představení, eventuálně projekcí krátkého animovaného filmu (stopáž 17 minut) Uvězněné sny, který vznikl na pražské FAMU jako absolventský film režiséra Miloše Zvěřiny. 

 

Nové články v rubrice

 •  Fotogalerie

  Český rok

  Co dělat, padne-li ti něco do oka? Jak si přivolat milého či milou? Představení plné říkadel, her, pranostik, a písní lidové poezie. Od svatého Matěje se vydejme všemi ročními obdobími s jejich rituály a zvyky všedních...

   
 •  Fotogalerie

  Maloval motýlími křídly

  Maloval motýlími křídly a sojčím pírkem, zrovna tak, jako se včela vrací k úlu, a nad rybníkem letí pták.

   
 •  Fotogalerie

  KAM ZMIZEL MŮJ STRÝC, PANE PREZIDENTE?

  V hudebně dramatickém workshopu se žáci a studenti vydají po stopách osudu číhošťského kněze Josefa Toufara. Budou pátrat po smyslu hrdinství, pravdy, víry, oběti a překonávání překážek v životě člověka. Skrze osudy...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas