Dobrá vůle17. ledna  2015 v 18:30  

Cirkus Paciento jede!

Je libo růžové brýle? Práci Cirkusu Paciento sleduje dokument Petry Hynčíkové v cyklu Dobrá vůle. - Foto: Petra Bernhardtová

Je libo růžové brýle? Práci Cirkusu Paciento sleduje dokument Petry Hynčíkové v cyklu Dobrá vůle.Foto: Petra Bernhardtová

Hravost a humor dokázaly proniknout i za ploty českých psychiatrických léčeben. Takzvaný sociální cirkus je podle současné medicíny jedním z nejúčinnějších terapeutických postupů.Rozhlasový dokument Cirkus Paciento získal druhé místo v soutěži Vládního výboru pro zdravotně a tělesně postižené při Radě vlády o nejlepší publicistické dílo na toto téma za rok 2014.

Amatérští cirkusáci-terapeuti z občanského sdružení Ledovec vyráží každoročně jako Cirkus Paciento na speciální štaci po psychiatrických léčebnách.  

Původně chtěl ale zakladatel Ledovce, sociální pracovník Martin Fojtíček, objíždět léčebny jako terapeut-zmrzlinář. A spolu s kornoutkem nabízet klientům zábavnou formou psychickou podporu. 

Ukázalo se ale, že hygienici nemají příliš velký smysl pro jeho fantazie. A tak to zkusil s cirkusem. 

Cirkusáctvím proti apatii 

Žonglovat, kouzlit, krotit dravou zvěř, stát se na chvíli akrobatem anebo si zazpívat s cirkusovým orchestrem. To si v Cirkusu Paciento může vyzkoušet každý, kdo má chuť. 

Náhodný pozorovatel tak může na vlastní oči sledovat, jak žonglování s míčky, vrtění talířem na tyčce nebo kouzlení s kartami vyloudí úsměv a zaujetí na tvářích do té chvíle apatických. 

Že hravost způsobuje radost, není nic nového. Tady se ale navíc prolamují jindy neprostupné bariéry mezi lékaři, personálem a klienty. 

Klauniáda pro dospělé 

Metody práce přejal Cirkus Paciento od Zdravotních klaunů. Ti se v českých nemocnicích obdobným způsobem věnují výhradně dětem. 

Čtěte také: Ocenění pro rozhlasové dokumentaristy a dokumenty

Členové o. s. Ledovec byli ale přesvědčení, že by cirkusové hrátky bavily i dospělé. Proto v roce 2009 vyrazili na první pouť s Cirkusem Paciento do psychiatrické léčebny v Petrohradu. 

Získali finanční podporu v nadaci ČEZ a od té doby každoročně objedou pět psychiatrických zařízení v ČR. 

Je to cirkus: všichni dělají všechno 

Několik dní na každém místě obcházejí jednotlivá psychiatrická oddělení a dávají dohromady všechny, kdo si chtějí cirkusové umění vyzkoušet. Secvičují s klienty jednotlivá varietní čísla. Projekt vrcholí závěrečným společným představením. 

Pro duševně nemocné se stává Cirkus Paciento nejen příležitostí, jak se vymanit z všednodenní rutiny. Tříbí si v něm motorické i tělesné soustředění. 

A tvůrčí činnost nabízí šanci, jak se představit svému okolí také v jiné roli, než která je dána léčebným procesem. Na cirkusové scéně jsou si všichni rovni. 

Poslouchejte v sobotu 17. ledna od 18:30 na Dvojce, anebo pak až do 21. února 2015 ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas