Dobrá vůle17. září  2016 v 18:30  

Autista autistům

Poslechněte si dokument Měl jsem dvojky z chování a pověst megasígra - Foto:  amenclinicsphotos ac, zdroj: Flickr, CC BY-SA 2.0

Poslechněte si dokument Měl jsem dvojky z chování a pověst megasígraFoto:  amenclinicsphotos ac, zdroj: Flickr, CC BY-SA 2.0

Julius Bittmann pracuje jako terapeut s dětmi, trpícími poruchami autistického spektra. Má tu výhodu, že je s nimi spojen podobným osudem. Ve skupinách i individuálně je učí sociálním dovednostem, je k dispozici rodičům a jezdí do škol vysvětlovat, že autistické děti nejsou nevychovanci, co potřebují „na zadek“. Sám je totiž nejlepším příkladem toho, že ani s dvojkami z chování a neustálými konflikty na základní škole nemusí dítě skončit v kriminále.

„Od pěti let mám diagnostikovanou poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Nebyl jsem schopen sedět na místě. Neustále jsem provokoval, byl jsem extrémně neoblíbený,“ popisuje Julius Bittmann situaci, kterou znají prakticky všechny autistické děti a jejich rodiče. 

Změna u něj přišla až na druhém stupni, kdy se chtěl dostat na střední školu. Začal se tedy chovat lépe, vystudoval gymnázium a poté i teologickou fakultu. Když na něj „náhodou“ vyzbyla seminární práce na téma autismus, bylo o jeho budoucí kariéře rozhodnuto. 

Společně s manželkou 

Julius Bittmann v dokumentu Měl jsem Dvojky z chování a pověst megasígra - Foto: Julius Bittmann

Julius Bittmann v dokumentu Měl jsem Dvojky z chování a pověst megasígraFoto: Julius Bittmann

Na jednom táboře pro autistické děti potkal i svou ženu, speciální pedagožku, se kterou dnes pracují částečně společně. Jeden z jejich malých klientů třeba začne ve třídě křičet sprostá slova jen proto, že učitelka rozlomila křídu. 

„Musíme hlavně vyjádřit pochopení pro to, že věc, která je v našich očích naprosto bezvýznamná, pro něj představuje důvod k rozčilení. Pak mu můžeme poradit, že příště si může zanadávat třeba na záchodě, kde to nikomu vadit nebude,“ říká Julius Bittmann. 

ADHD se dá „upravit“ 

Když prý učitelka nebo rodič ví, co může autistické dítě vyvést z míry, dá se řadě konfliktů předejít. Dobrá zpráva: pokud se s dětmi pracuje, jejich chování se časem upraví. 

Připravil: Jakub Šiška
Mistr zvuku: Radek Veselý
Dramaturgie a režie pořadu: Lenka Svobodová

„Všichni naši klienti teoreticky velmi dobře vědí, jak by se měli k ostatním chovat, ale v praxi to zatím nedokážou. Čekáme tedy na moment, kdy sami budou chtít se sebou něco dělat. Často to bývá, když se zamilují, když chtějí na nějakou školu nebo když prostě zestárnou,“ dodává Julius Bittmann. 

Julius Bittmann v dokumentu Měl jsem Dvojky z chování a pověst megasígra - Foto: Julius Bittmann

Autor:  Jakub Šiška
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. dubna  2018 v 18:30     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Ten, který je podobný rysovi aneb Stopování šelem v Beskydech

  Výtvarník a terénní zoolog Ludvík Kunc je garantem projektu na záchranu velkých šelem v ČR. Často přebíral péči o mláďata velkých šelem. O 13leté péči o rysa Sixiho napsal také knihu Můj přítel rys.

   
 • 7. dubna  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Šel jsem dlouhými cestami. Dokument o koncentračním táboře v Letech

  Dokumentaristé Filip Černý a Ivan Studený vyrazili se skupinou romských teenagerů z českobudějovického sídliště Máj do romského koncentračního tábora v Letech. Od roku 1942 tam bylo internováno více než 1300 mužů, žen...

   
 • 31. března  2018 v 18:00     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Vzala jsem si dřevorubce

  Když Veronika Jiříčková před lety koncertovala se svou kapelou Síla a zpívala hit Dřevorubec, netušila, že si jednoho vezme za muže. Během několika let se její život zcela proměnil. Jak obstojí Veroničin hudební talent...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erik Best: Proč spojenci zaútočili na Sýrii? Hrozí světu 3. světová?

V noci na sobotu 14. dubna 2018 bombardéry USA, Francie a Velké Británie zničily vědecká centra a vojenské...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace