Dobrá vůle7. října  2017 v 18:30  

Česko jedna báseň. Dokument o guerillové poezii v ulicích českých měst

Báseň na stromě na 1. nábřeží v Českých Budějovicích - Foto: Ivan Studený

Báseň na stromě na 1. nábřeží v Českých BudějovicíchFoto: Ivan Studený

Guerilla to je partyzánská válka a v jejím stylu bojují i účastníci akce Guerilla poetring za svou věc, poezii.

Šířit verše po partyzánsku přímo na ulicích je nápadem ostravské básnířky Blanky Fišerové. Ta založila na Facebooku komunitu básníků, guerilla bojovníků, kteří v termínu určeném svou velitelkou všichni naráz vycházejí do ulic. Místo min v nich zanechávají básně. 

Každá báseň je pro tebe
Poslední termín partyzánského básnění vyhlásila Poetricablanca (jméno, pod kterým Fišerová vystupuje na sociální síti) na 21. březen, světový den poezie. Další se chystá na den lásky 1. května. 

Celorepublikovou bitvu za věc poezie sledoval rozhlasový dokumentarista Ivan Studený, který natočil interwiev s velitelkou partyzánů, ale sám se také vmísil mezi básníky v ulicích několika měst. Dokument Česko jedna báseň je tedy reportem přímo z bojiště. 

Kliněte na video a podívejte se, jak se dělá guerilla poetry v praxi 

„Jde o to napsat v podstatě jakoukoliv báseň na papír. Dokonce to ani nemusí být autorský text,“ popsal pravidla komunity reportér. „Zasvěcení členové používají jednotný název Báseň pro tebe, kterým se snaží získat pozornost náhodných nálezců básniček. Jeden partyzán je schopen umístit i několik desítek básní,“ řekl Ivan Studený, jehož dílka se také objevila na ulici. 

Omeťme prach z klasiky
„Je to skvělý nápad,“ svěřila se při akci v Třeboni Oldřiška, náhodná divačka básnění v ulicích. V lázních si zrovna léčila bolavé klouby. „Kdybych to tušila, také bych si nějaké básničky vzala a přidala se,“ posteskla si Oldřiška. Podle ní je částečně anonymní publikování vlastních básní ve veřejném prostoru skvělá příležitost pro lidi, kteří si jinak píší doma do šuplíku. 

Guerilla poetring sleduje i další cíle. Partyzáni poezie upozorňují také na díla klasiků, která podle nich nezaslouženě chytají prach v knihovnách. „Už jenom to, že člověk věnuje chvíli svého času básničce, že ji přečte, něco tím získá. Třeba jen trochu radosti,“ říká básnířka Blanka Fišerová. 

Záznam tohoto dokumentu i ostatních dokumentů Dobré vůle naleznete v iRadiu. 

Autor:  Ivan Studený
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 10. března  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Milostný příběh z Pankrácké věznice

  Příběh ukrytý v motácích. Láska dvou vězňů, kteří se nikdy nespatřili. Příběh ženy, která byla popravena na Pankráci za svou pomoc židovským rodinám. Uvádíme k výročí obsazení Československa nacistickým Německem 14.–16....

   
 • 3. března  2018 v 18:30     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Druhý život Marwana Alsolaimana

  Narodil se v Damašku. V jednom z nejstarších a nejdéle obydlených měst na světě, jehož tradice začíná před 10 000 lety a které je už nejméně 4000 let významným velkoměstem. Na svět tu přišel v roce 1962. Laskavý Syřan,...

   
 • 24. února  2018 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Halasovi. Dokument k výročí Vítězného února o životě z mnoha stran obepínaného strachem

  On synem komunistů. Ona dcerou katolíků. Oba narození těsně před druhou světovou válkou do elitních rodin. Oba tedy od dětství konfrontovaní s totalitními společnostmi, hlavně tou komunistickou. Jak se to podepsalo...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Alena Mornštajnová: Hana (1/10)

Několikagenerační sága částečně z Valašského Meziříčí. Poslouchejte do pondělí 26. března 2018.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace