Dobrá vůle9. září  2017 v 18:30  

Cesta proti bolesti. Příběh mladého sportovce s nevyléčitelnou nemocí, který plní přání handicapovaným dětem

Milan Dzuriak bojuje s těžkou nemocí a zároveň plní přání handicapovaným dětem - Foto: Hana Soukupová

Milan Dzuriak bojuje s těžkou nemocí a zároveň plní přání handicapovaným dětemFoto: Hana Soukupová

Představte si, že se něčemu intenzivně věnujete, jste v tom opravdu úspěšní a myslíte na stále vyšší cíle. A potom najednou jako blesk z čistého nebe přijde konec. To, čemu jste dali všechnu svou energii, je pro vás uzavřená kapitola. Právě s takovou situací se musel vyrovnat juniorský mistr republiky ve skoku do výšky Milan Dzuriak.

„Začalo to tím, že mě trochu pobolívaly nohy,“ vzpomíná Milan Dzuriak. „ Nejdřív jsem tomu nevěnoval pozornost. Kluk musí něco vydržet. Ale pak už byla bolest tak silná, že jsem ráno nedošel do koupelny.“ Lékaři zjistili vadu kyčlí a doporučili mu, aby atletiky nechal. Milan se nedal a po půlroční pauze začal znovu trénovat a závodit. 

Milan Dzuriak a Bedřich Fryč - Foto: Hana Soukupová

Milan Dzuriak a Bedřich FryčFoto: Hana Soukupová

Jenže se objevily další potíže a tentokrát byl verdikt lékařů konečný: „Další diagnóza byl šok – Bechtěrevova nemoc. Objel jsem spousty doktorů a fyzioterapeutů, ale nakonec jsem se musel smířit s tím, že se moje sportovní sny nesplní, že se nikdy nedostanu na olympiádu, jak jsem si přál. A to vůbec nebylo snadné.“ 

Tak vznikla myšlenka Cesty proti bolesti 

Období poté, co musel skončit se sportem, bylo to nejčernější v jeho dosavadním životě. Zklamání a beznaděj zaháněl alkoholem, chodil na diskotéky a nevěděl kudy kam: „Bylo mi jasné, že takhle to dál nejde. Moc jsem si přál, abych na sebe zase mohl být pyšný.“ Tak vznikla myšlenka založit nadační fond Cesta proti bolesti. 

V Jirkově, kde Milan žije, mají velké zkušenosti s charitou a našla se řada lidí, kteří byli ochotni pomoci. Milan si každý rok vybere trasu a vyrazí na cestu, která propaguje jeho nadační fond. Z výtěžku tohoto putování a doprovodných akcí pak plní přání handicapovaným dětem. 

Dělám tím radost i sám sobě 

Nejsou to jen užitečné pomůcky jako elektrický polohovací vozík nebo telefon pro nevidomé, ale i zdánlivé zbytečnosti: klávesy nebo výlet do Paříže. „Dělám tím radost i sám sobě,“ říká Milan Dzuriak. 

Cesta proti bolesti
Autorka: Hana Soukupová
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Hudba a technická spolupráce: Libor Soukup

Je pravda, že si na svých cestách už párkrát sáhl na dno sil, protože si nevybírá zrovna snadné trasy, ale zase našel sám sebe. Nepropadnout pocitům marnosti, překonat vlastní limity a pomoci druhým, to je poselství jeho cest. 

Charitativni akce Cesta proti bolesti letos v Jirkově - Foto: Hana Soukupová

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Z Hradešic až kam? Aneb Parníkem Lanna 2 za svým snem…

  Rozhlasový lehce časosběrný dokument mapující historii nejstarší české lodi. V Hradešicích na Šumavě ji zrenovovali a na pražskou Vltavu vrátili manželé Achsovi. V dokumentu zaznívají i úryvky ze slavné mystifikační...

   
 • 16. června  2018 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky

  Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“...

   
 • 9. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Pomoc přes kontinenty

  Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas