Dobrá vůle13. února  2016 v 18:30  

Katka: Zdolat předsudky

Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničí - Foto: Kajka Gottwaldová

Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničíFoto: Kajka Gottwaldová

Katka z Brna původně maturovala na střední škole managementu a práva, ale jediná práce, kterou po dlouhou dobu dokázala sehnat, byl noční úklid. Dokument zachycuje závratnou cestu Katky k profesní i osobní spokojenosti, které se jí podařilo dosáhnout navzdory předsudkům většinové společnosti vůči Romům. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Natáčení trvalo téměř čtyři roky

S Katkou z Brna začalo televizní natáčení v roce 2013, kdy jí bylo dvacet jedna let. Středoškolačka s maturitou, Romka, která hledala pracovní uplatnění a zároveň cestu z ghetta nemocných a nezaměstnaných. Často procházela u pracovních pohovorů zkušeností s odmítnutím z rasistických důvodů, které se potenciální zaměstnavatelé ani nesnažili skrývat. 

 

Cesta ze dna: Katka.

Vložit na svůj web

Cesta z ghetta 

Katčini rodiče byli doma v invalidním důchodu - Foto: Kajka Gottwaldová

Katčini rodiče byli doma v invalidním důchoduFoto: Kajka Gottwaldová

Dařilo se jí sehnat jen podřadné brigády, třeba noční úklid obchodů. Její otec je v invalidním důchodu, matka také. Po zvýšení nájmu v bytě se rodina začala propadat na sociální dno. Po několika měsících stagnace, spojených zároveň s Katčinými zdravotními problémy – trpěla astmatem –, se jako krok k záchraně ukázal její pokus pracovat coby dobrovolnice v Muzeu romské kultury. 

Sotva začala romské školáky zdarma doučovat, už tu byla skutečná pracovní šance v podobě místa v nízkoprahovém volnočasovém klubu pro děti v neziskové organizaci IQ Roma servis. 

Veronika Korčáková z více než 100 vytipovaných příběhů pro Českou televizi vybrala šest žen. Pro cyklus Český rozhlas Dobrá vůle sledovala dále v průběhu roku 2015 čtyři z nich. Český rozhlas mohl díky spolupráci s kreativní producentkou Tvůrčí skupiny dokumentů a nových formátů ČT Alenou Müllerovou využít více než sto čtyřicet hodin časosběrného materiálu, pořízeného Českou televizí v letech 2013 a 2014.

Příkladem pro ostatní 

Během rozhlasového natáčení se podařilo zachytit další Katčin vzestup: dál se vzdělávala a v hierarchii IQ Roma servisu stoupala pracovně stále výš. Nakonec se ukázalo, že bude schopná i spolupráce na mezinárodní úrovni. Změn doznal i její osobní život a stala se příkladem pro děti a mladé lidi, potýkající se s podobnými problémy jako před nedávnem ona sama. 

Katka je druhý ze čtyř rozhlasových dokumentů příběhy, kterým podtitul dala jména jejich hlavních protagonistek Martina, Katka, Bára a Šárka. Dramaturgie a režie této dokumentární série se ujala dramaturgyně cyklu Dobrá vůle Lenka Svobodová, zvukového zpracování mistr zvuku Roman Špála. 

Tento i další dokumenty Dobré vůle najdete hned po odvysílání v Archivu pořadů. 

Katka žila v na brněnském Cejlu; v domě, kde většina obyvatel žije z podpory a nebo nemocenské. - Foto:  Česká televize

Autor:  Lenka Svobodová, Veronika Korčáková Sobková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2016 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Nejsem žádná Matka Tereza

  Původní povolání Andrey Radomské je docela všední. Byla zdravotní sestrou. Ale její životní příběh tak obyčejný není. Maminka dvou synů, horolezkyně a žena odvážného srdce se už skoro 15 let stará o lidi na konci životní...

   
 • 16. července  2016 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Radana Parmová - Čači Romni

  Ostravská malířka a umělkyně zasvětila svůj život práci s romskými dětmi. Přiměla k ní i studenty Biskupského gymnázia. Spolu učí Romy i učit se navzájem.

   
 • 9. července  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Potmě: Příběh Ladislava Dohnala, laureáta Ceny Olgy Havlové

  Za 50 let působení na táborské základní umělecké škole vychoval nevidomý hudebník Ladislav Dohnal dlouhou řadu žáků. Ani věk ani těžký zdravotní handicap nedokázaly udolat jeho energii a radost ze života.

   

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace