Dobrá vůle13. února  2016 v 18:30  

Katka: Zdolat předsudky

Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničí - Foto: Kajka Gottwaldová

Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničíFoto: Kajka Gottwaldová

Katka z Brna původně maturovala na střední škole managementu a práva, ale jediná práce, kterou po dlouhou dobu dokázala sehnat, byl noční úklid. Dokument zachycuje závratnou cestu Katky k profesní i osobní spokojenosti, které se jí podařilo dosáhnout navzdory předsudkům většinové společnosti vůči Romům. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Natáčení trvalo téměř čtyři roky

S Katkou z Brna začalo televizní natáčení v roce 2013, kdy jí bylo dvacet jedna let. Středoškolačka s maturitou, Romka, která hledala pracovní uplatnění a zároveň cestu z ghetta nemocných a nezaměstnaných. Často procházela u pracovních pohovorů zkušeností s odmítnutím z rasistických důvodů, které se potenciální zaměstnavatelé ani nesnažili skrývat. 

 

Cesta ze dna: Katka.

Vložit na svůj web

Cesta z ghetta 

Katčini rodiče byli doma v invalidním důchodu - Foto: Kajka Gottwaldová

Katčini rodiče byli doma v invalidním důchoduFoto: Kajka Gottwaldová

Dařilo se jí sehnat jen podřadné brigády, třeba noční úklid obchodů. Její otec je v invalidním důchodu, matka také. Po zvýšení nájmu v bytě se rodina začala propadat na sociální dno. Po několika měsících stagnace, spojených zároveň s Katčinými zdravotními problémy – trpěla astmatem –, se jako krok k záchraně ukázal její pokus pracovat coby dobrovolnice v Muzeu romské kultury. 

Sotva začala romské školáky zdarma doučovat, už tu byla skutečná pracovní šance v podobě místa v nízkoprahovém volnočasovém klubu pro děti v neziskové organizaci IQ Roma servis. 

Veronika Korčáková z více než 100 vytipovaných příběhů pro Českou televizi vybrala šest žen. Pro cyklus Český rozhlas Dobrá vůle sledovala dále v průběhu roku 2015 čtyři z nich. Český rozhlas mohl díky spolupráci s kreativní producentkou Tvůrčí skupiny dokumentů a nových formátů ČT Alenou Müllerovou využít více než sto čtyřicet hodin časosběrného materiálu, pořízeného Českou televizí v letech 2013 a 2014.

Příkladem pro ostatní 

Během rozhlasového natáčení se podařilo zachytit další Katčin vzestup: dál se vzdělávala a v hierarchii IQ Roma servisu stoupala pracovně stále výš. Nakonec se ukázalo, že bude schopná i spolupráce na mezinárodní úrovni. Změn doznal i její osobní život a stala se příkladem pro děti a mladé lidi, potýkající se s podobnými problémy jako před nedávnem ona sama. 

Katka je druhý ze čtyř rozhlasových dokumentů příběhy, kterým podtitul dala jména jejich hlavních protagonistek Martina, Katka, Bára a Šárka. Dramaturgie a režie této dokumentární série se ujala dramaturgyně cyklu Dobrá vůle Lenka Svobodová, zvukového zpracování mistr zvuku Roman Špála. 

Tento i další dokumenty Dobré vůle najdete hned po odvysílání v Archivu pořadů. 

Katka žila v na brněnském Cejlu; v domě, kde většina obyvatel žije z podpory a nebo nemocenské. - Foto:  Česká televize

Autor:  Lenka Svobodová, Veronika Korčáková Sobková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Rozhněvaní cyklisté

  Česká velkoměsta nejsou k cyklistům ve srovnání s městy na západ od našich hranic příliš přívětivá. Brno není výjimkou. Nezávisle na sobě zde vzniklo několik iniciativ, které se pokoušejí stav věcí změnit.

   
 • 18. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Víc než jen hlas

  Opičí vřeštění, vytí vlků, hekání, chechtání a další roztodivné zvuky se linou každý rok v červenci sudoměřickou návsí.

   
 • 11. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Dědečkův odkaz. Dokument o ženě, která přes dvacet let stojí v čele rodinné slévárny

  Hana Portová je majitelkou slévárny Alfe Brno. Je jedinou ženou v ČR, která slévárnu řídí, ale taky vlastní (od roku 1992). Její cesta do světa ryze mužského podnikání, k němuž před více než sto lety položil základy...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace