Dobrá vůle9. června  2018 v 18:30  

Pomoc přes kontinenty

Lidé ve vesnicích jsou často chudí - Foto: Magdaléna Trusinová

Lidé ve vesnicích jsou často chudíFoto: Magdaléna Trusinová

Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní péčí.

Charita do venkovských oblastí v provincii Takeo vozí české doktory. Ti školí své kambodžské kolegy formou klasických přednášek, nebo tím, že jim ukazují své dovednosti v praxi. Jako první přijela do Takea odbornice na zobrazovací metody ze Zlína Martina Lattová. 

„Jeden z prvních pokojů, který jsem viděla, byl pooperační. Leželo tam tuším kolem 10 lidí a s nimi dav příbuzných. Na zemi celkem nepořádek. Leželo tam kde co, mezitím pacienti, tu a tam nějaká infuze,“ vzpomíná lékařka na svou první návštěvu v okresní nemocnici v Kirivongu. 

Debata nad rentgenovými snímky - Foto: Magdaléna Trusinová

Pomoc, která je vidět 

V celé Kambodži je pro 15 milionů lidí jen několik specializovaných očních nemocnic. V zemi nevidí přes 72 000 lidí. Vysoká je i míra slepoty v provincii Takeo, která leží jen 70 km od hlavního města. V drtivé části případů se přitom jedná o triviální neoperovaný šedý zákal. Navíc téměř nikdo z trpících poruchami zraku nemá možnost nosit brýle. 

Nevěřit svým očím. Odhadnout množství od oka. Oko do duše okno. Opatruj to jako oko v hlavě... Oči jsou důležité. Pořekadla v češtině to dokazují. V jihovýchodní Asii je to ale jinak.

Jedno ze dvou míst, kde se šedý zákal operuje, je Oční nemocnice v Takeu. Podporuje ji také česká nezisková organizace Charita ČR. Tato klinika kromě operací a diagnostiky nabízí také školení např. učitelů a zástupců místních samospráv, jak rozpoznat oční vady. 

Oční klinika v Takeu školí učitele - Foto: Magdaléna Trusinová

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas