Dobrá vůle9. prosince  2017 v 18:30  

Příběhy odpouštění z pohledu obětí. Druhý díl dokumentární minisérie Řekni to nahlas

Lze z hlubokého zranění úspěšně vykročit jednou provždy? - Foto: Fotobanka Pixabay

Lze z hlubokého zranění úspěšně vykročit jednou provždy?Foto: Fotobanka Pixabay

Daniela byla brutálně přepadena a okradena. Gábina si prošla zkušeností se znásilněním. Cesta z hlubokého traumatu je v obou případech nelehkým úkolem. Dokument Veroniky Korčákové si klade mimo jiné otázku, zda lze z hlubokého zranění úspěšně vykročit jednou provždy.

V obou příbězích je trestný čin impulzem, po kterém dochází k přehodnocení celého dosavadního života obětí. Už nemohou žít dál stejně jako před zločinem, který na nich byl spáchán. Docházejí postupně k jiné hodnotové orientaci, mění se jim životní perspektiva, mají jiné priority a cíle. 

Docházejí postupně k jiné hodnotové orientaci, mění se jim životní perspektiva, mají jiné priority a cíle - Foto: Veronika Korčáková Sobková

Čtěte také: 1. díl: Příběhy odpouštění z pohledu pachatelů

Kromě obětí v dokumentu zazní výpovědi Marie Jarolímové, vedoucí střediska Probační a mediační služby v Mostě, která měla jednu z obětí na starost a výrazně jí pomohla. V dokumentu hovoří i právník JUDr. Bc. Daniel Bartoň, který se mimo jiné specializuje na oběti trestné činnosti a své bohaté znalosti čerpá ze studií v ČR a ve Velké Británii. 

Obětem pomáhá Probační a mediační služba 

Dokumentaristka Veronika Korčáková úzce a dlouhodobě spolupracuje s Probační a mediační službou. Ta u nás propracovanými projekty pomáhá obětem trestných činů. Např. získat náhradu škody nebo potřebné informace (hlavně v přípravném řízení, tj. ještě před rozhodnutím soudu). 

Řekni to nahlas (2/2)
Příběhy odpouštění z pohledu obětí
Pořad připravila: Veronika Korčáková
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála

Poškozeným pomáhá i nabídkou mediace (mimosoudního jednání pachatele za účasti prostředníka). Cílem je nejen hmotná náhrada újmy, ale také náprava vztahů a získání morální satisfakce. Tyto služby poskytuje PMS obětem trestné činnosti zdarma. 

Veronika Korčáková - Foto: Veronika Korčáková Sobková

Autor:  Veronika Korčáková Sobková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas