Dobrá vůle2. prosince  2017 v 18:30  

Příběhy odpouštění z pohledu pachatelů. První díl dokumentární minisérie Řekni to nahlas

Na téma trestného činu a jeho možného odpuštění je v dokumentu nahlíženo nejen jako na problém pachatele samotného, ale jako na problém celé společnosti - Foto: Fotobanka Pixabay

Na téma trestného činu a jeho možného odpuštění je v dokumentu nahlíženo nejen jako na problém pachatele samotného, ale jako na problém celé společnostiFoto: Fotobanka Pixabay

Dokumentaristka Veronika Korčáková se ve spolupráci s probačními úředníky vydala po stopách několika trestných činů. V první části dvoudílné dokumentární série Řekni to nahlas se soustředila zejména na téma možného odpuštění a smíření.

V době, kdy se dokumenty začínaly natáčet, byl Pavel čerstvě propuštěný z vězení a rozhodl se odčinit všechny své přečiny. Vydal se za svou bývalou přítelkyní, aby ji poprosil o odpuštění za to, že ji okrádal kvůli své závislosti na hracích automatech. 

Štěpánka Radikovská, vedoucí střediska Probační a mediační služby Mladá Boleslav - Foto: Veronika Korčáková Sobková

Čtěte také: Druhý díl: Příběhy odpouštění z pohledu obětí

Probační a mediační služba u nás
Dlouhodobě usiluje o zprostředkování řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Mezi její cíle patří integrace pachatele zpět do společnosti. Zároveň se zabývá zajišťováním výkonu alternativních trestů, prevencí kriminality, ochranou komunity a má také programy pro oběti trestné činnosti. Vychází ze součinnosti dvou profesí – sociální práce a trestního práva.

Pro „svou“ probační úřednici Štěpánku Radikovskou z Probační a mediační služby Mladá Boleslav (na snímku výše) byl nadějným případem, který se snaží vše poctivě dát do pořádku. V dokumentu jsou zachyceny jeho další kroky asi v půlročním časovém horizontu. I když někdy bylo složité udržet s Pavlem kontakt, ve výsledku jeho příběh nedopadá z hlediska nápravy a odpuštění špatně. 

I když to zpočátku vypadá beznadějně 

František (na fotografii se ženou Marcelou níže) zjistil, že je vážně nemocný, a po 26 letech prožitých v různých českých věznicích převážně za loupežná přepadení a 12letech strávených doma, kdy s trestnou činností přestal, se rozhodl po svých obětech zapátrat, aby se jim mohl omluvit. 

Řekni to nahlas (1/2)
Příběhy odpouštění z pohledu pachatelů
Pořad připravila: Veronika Korčáková
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála

I v tom mu je Probační a mediační služba nápomocna. Tentokrát Štěpán Sobotík ze střediska PMS Jablonec nad Nisou. I když pátrání po obětech velmi starých trestných činů vypadá zpočátku beznadějně, i v tomto případě nakonec došlo k překvapivě pozitivnímu vývoji. 

František se ženou Marcelou - Foto: Veronika Korčáková Sobková

Autor:  Veronika Korčáková Sobková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas