Dobrá vůle23. srpna  2014 v 18:30  

Radana Parmová - Čači Romni

Magdalena, dcera Radany Parmové, a děti na Bedřišce - Foto: Bára Křížová

Magdalena, dcera Radany Parmové, a děti na BedřišceFoto: Bára Křížová

Ostravská malířka a umělkyně zasvětila svůj život práci s romskými dětmi. Přiměla k ní i studenty Biskupského gymnázia. Spolu učí Romy i učit se navzájem.

Radana Parmová je učitelkou na ostravském Biskupském gymnáziu. Splnila si tak jeden ze svých dávných snů: vyučovat češtinu, výtvarnou výchovu a angličtinu a zároveň se věnovat také vlastní umělecké tvorbě. 

Vedle výtvarného umění však Radanu vždy fascinovala romská kultura. I když Romkou sama není, rozhodla se pro romologická studia a začala mezi Romy pomalu pronikat víc a víc. 

Není v tom sama 

Nyní dochází doučovat romské děti do ostravské kolonie Bedřiška: hraje si s nimi, maluje je a snaží se jim podat pomocnou ruku v čemkoliv, v čem to potřebují. Jako posilu si na Bedřišku vodí salesiánského kněze Pavla Kosmáka a své studenty z Biskupského gymnázia v Ostravě. 

Radanina vize je jasná: pomoci romským dětem pochopit českou kulturu a otevřít jim dveře nejen do vzdělání, ale i k obecnému rozhledu a základnímu společenskému dění. 

Vize vzájemné pomoci 

Chce vytvořit síť lidí, kteří mají chuť a čas pravidelně doučovat nejen romské děti, ale i celé romské rodiny. V tamních domácnostech je prý touha po vzdělání velká. Zároveň by chtěla, aby si znalosti mezi sebou vyměňovaly i romské děti. Aby silnější studenti pomáhali těm slabším. 

Dokument Terezy Rekové Radana Parmová Čači Romni obsahuje nejen osobní zpověď Radany, její pohled na romskou otázku a zážitky ze tří let strávených na Bedřišce, ale i reportáže přímo z kolonie. 

Poslouchejte v sobotu 23. srpna od 18:30 na Dvojce. Nebo pak až do soboty 20. září 2014 ze záznamu v iRadiu. 

Dramaturgie a režie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála 

Autor:  Tereza Reková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 •  FotogalerieAudio

  Chtěl bych být opicí u pana Sokolíčka

  „Tak zase jednou tady a zase je to fajn. A ta péče! Kdybych se měl ještě jednou narodit, chtěl bych být opicí u pana Sokolíčka,“ napsal tu Jiří Suchý do pamětní knihy 30. dubna 1979. Dokument k 50letému výročí vyškovské...

   
 • 21. května  2016     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Kilometr za hodinu. O lidech, kteří vedou naše kroky krajinou

  Vydejte se po Krušnohorské magistrále s dobrovolným značkařem René Cekem obnovovat červenou turistickou značku.

   
 • 14. května  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Pomoc přes kontinenty

  Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní...

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace