Dobrá vůle16. července  2016 v 18:30  

Radana Parmová - Čači Romni

Magdalena, dcera Radany Parmové, a děti na Bedřišce - Foto: Bára Křížová

Magdalena, dcera Radany Parmové, a děti na BedřišceFoto: Bára Křížová

Ostravská malířka a umělkyně zasvětila svůj život práci s romskými dětmi. Přiměla k ní i studenty Biskupského gymnázia. Spolu učí Romy i učit se navzájem.

Radana Parmová je učitelkou na ostravském Biskupském gymnáziu. Splnila si tak jeden ze svých dávných snů: vyučovat češtinu, výtvarnou výchovu a angličtinu a zároveň se věnovat také vlastní umělecké tvorbě. 

Vedle výtvarného umění však Radanu vždy fascinovala romská kultura. I když Romkou sama není, rozhodla se pro romologická studia a začala mezi Romy pomalu pronikat víc a víc. 

Není v tom sama 

Nyní dochází doučovat romské děti do ostravské kolonie Bedřiška: hraje si s nimi, maluje je a snaží se jim podat pomocnou ruku v čemkoliv, v čem to potřebují. Jako posilu si na Bedřišku vodí salesiánského kněze Pavla Kosmáka a své studenty z Biskupského gymnázia v Ostravě. 

Radanina vize je jasná: pomoci romským dětem pochopit českou kulturu a otevřít jim dveře nejen do vzdělání, ale i k obecnému rozhledu a základnímu společenskému dění. 

Vize vzájemné pomoci 

Chce vytvořit síť lidí, kteří mají chuť a čas pravidelně doučovat nejen romské děti, ale i celé romské rodiny. V tamních domácnostech je prý touha po vzdělání velká. Zároveň by chtěla, aby si znalosti mezi sebou vyměňovaly i romské děti. Aby silnější studenti pomáhali těm slabším. 

Dramaturgie a režie: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála
Dokument je kvůli autorským právům možné poslouchat jen do 15. srpna 2016.

Dokument Terezy Rekové Radana Parmová Čači Romni obsahuje nejen osobní zpověď Radany, její pohled na romskou otázku a zážitky ze tří let strávených na Bedřišce, ale i reportáže přímo z kolonie. 

Autor:  Tereza Reková
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. července  2016 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Potmě: Příběh Ladislava Dohnala, laureáta Ceny Olgy Havlové

  Za 50 let působení na táborské základní umělecké škole vychoval nevidomý hudebník Ladislav Dohnal dlouhou řadu žáků. Ani věk ani těžký zdravotní handicap nedokázaly udolat jeho energii a radost ze života.

   
 • 6. července  2016 v 16:04     AudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Rozhlasový portrét Rostyi Gordon Smith

  Emigrantka, původem z Havlíčkova Brodu, už desítky let pomáhá ženám plnit kariérní sny. Reportážní intimně laděný autorský dokument o ženě, kterou v roce 2000 zařadili mezi 50 nejúspěšnějším personalistů světa. U nás...

   
 • 5. července  2016 v 16:04     AudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  O Madle z Čech: setkání s Madeleine Albrightovou

  „Nejdůležitější v mém životě je to, že jsem se stala Američankou,“ říká Madeleine Albrightová. „A pak to, že jsem byla ministryní zahraničí nejmocnější země světa. Jsem hrdá na to, že jsem se narodila právě tady.“

   

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace