Dobrá vůle8. dubna  2017 v 18:30  

Rakušan skoro Čechem

Návštěva prezidenta Edvarda Beneše v Kaplici v roce 1937 - Foto: autor neznámý, archiv města Kaplice

Návštěva prezidenta Edvarda Beneše v Kaplici v roce 1937Foto: autor neznámý, archiv města Kaplice

Bernhard Riepl, Rakušan, který se naučil dobře česky a dnes žije v jihočeské Kaplici. Pomáhá budovat česko-rakouské vztahy, dodnes pošramocené vyhnáním sudetských Němců. Příspěvek k záříjovému výročí uzavření Mnichovské dohody.

Oblast kolem jihočeského městečka Kaplice patří k těm, kde se po druhé světové válce téměř zcela vyměnilo obyvatelstvo. Vyhnané německé starousedlíky nahradili lidé z českého vnitrozemí. Ale taky třeba rumunští Slováci, kterým československá vláda původně slíbila usedlosti na Slovensku po Maďarech. 

Hledání společné řeči 

Sotva se divit, že noví obyvatelé Kaplicka ke kraji jen těžko hledali vztah. Před několika lety se do Kaplice přistěhoval Bernhard Riepl, Rakušan, který už předtím žil nějakou dobu v Českých Budějovicích. 

Zaujalo ho objevování společných kořenů, o kterých lidé na obou stranách hranice často nemají tušení. Zjistil například, že řada výrazů, které lze dodnes slyšet v lidové mluvě na jihu Čech, se běžně používá i v sousedním Horním Rakousku. 

Vysídlení vs. Temelín 

Bernhard Riepl (druhý zprava) s Herbertem Sailerem (první zprava) a přáteli na zahradě pana Sailera v Salcburku - Foto:  archiv Bernharda Riepla

Bernhard Riepl (druhý zprava) s Herbertem Sailerem (první zprava) a přáteli na zahradě pana Sailera v SalcburkuFoto:  archiv Bernharda Riepla

Jenže neznalost historie a mentality těch druhých, zvýrazněná předsudky a zkreslenými představami, dodnes komplikuje vzájemné vztahy. Naplno se to projevilo v době sporů o Temelín. Češi vnímali rakouské blokády hranic jako nový útok Vídně na jejich těžce získanou svobodu a suverenitu. 

Proto se Bernie rozhodl vzájemnému poznání pomoci. Organizuje jazykové kurzy, kde se Češi učí německy a Rakušané česky. Zprostředkovává Čechům kontakty s rakouskými ekologickými aktivisty, domlouvá promítání filmů. 

První kniha po 80 letech 

Naučil se tak dobře česky, že s českými přáteli překládá knihu vysídleného kaplického rodáka Herberta Sailera o historii města. Díky tomu budou informace o starších dějinách Kaplice vůbec poprvé souhrnně k dispozici v češtině. 

Kniha má vyjít příští rok pod záštitou starosty Kaplice pana Pavla Talíře. Lze čekat, že rozpoutá diskusi o problematických událostech společné historie a o rozdílných názorech na ně. Diskusi, která je i bezmála 80 let po podepsání Mnichovské dohody potřebná. 

Návštěva prezidenta Edvarda Beneše v Kaplici (1937) - Foto: autor neznámý, archiv města Kaplice

Autor:  Jakub Šiška
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Z Hradešic až kam? Aneb Parníkem Lanna 2 za svým snem…

  Rozhlasový lehce časosběrný dokument mapující historii nejstarší české lodi. V Hradešicích na Šumavě ji zrenovovali a na pražskou Vltavu vrátili manželé Achsovi. V dokumentu zaznívají i úryvky ze slavné mystifikační...

   
 • 16. června  2018 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky

  Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“...

   
 • 9. června  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Pomoc přes kontinenty

  Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas