Dobrá vůle1. ledna  2016 v 15:46  

Rostya Gordon Smith - rozhlasový portrét

Rostya Gordon Smith - Foto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Rostya Gordon SmithFoto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Ženám a genderové problematice je věnován portrét Rostyi Gordon Smith, emigrantky, původem z Havlíčkova Brodu. Už desítky let pomáhá ženám plnit kariérní sny. V roce 2000 ji světová odborná porota zařadila mezi padesát nejúspěšnějším personalistů na světě a u nás se tehdy dostala do žebříčku dvaceti nejvlivnějších žen.

Ženy podle jejích zkušeností musí stále pracovat mnohem víc, aby se dostali na místa, kam běžně vystoupají muži. Tradičně se navíc oslabují vzájemnou konkurencí. Proto chce, aby raději spojily své síly a pomáhaly jedna druhé. Před pár měsíci si proto vypůjčila slavný titul spolku Elišky Krásnohorské a založila hnutí „Minerva 21“ a obratem pro ni získala mnoho zvučných českých ženských jmen. 

 

Lenka Svobodová: Rozhlasový portrét Rostyi Gordon Smith. Už desítky let pomáhá ženám plnit kariérní sny. Chce, aby ženy spojily své síly síly a pomáhaly jedna druhé. Založila společnost "Minerva 21" a získala mnoho zvučných českých ženských jmen.

Vložit na svůj web

„Když jsem v šedesátém devátém roce utekla z této země, měla jsem dvě libry a neuměla jsem anglicky. Svoji první práci jsem našla v jednom starobinci, kde jsem umývala podlahy, toalety a také určité části anatomie,“ vypráví Rostya Gordon Smith. 

Brzy ale začala studovat a dostala se na Londýnskou universitu, kde potkala svého manžela, Angličana původem z aristokratické rodiny, s nímž je už 43 let. Více než deset let byla naplno „jenom“ v domácnosti a podporovala jej v jeho kariéře.  

Rostya Gordon Smith.png - Foto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Rostya Gordon Smith.pngFoto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Tato dodnes velmi krásná matka čtyř synů a babička devíti vnoučat pracovala na vrcholných pozicích ve firmách Nortel Asia, KPMG, Land & Marine Engineering, Radiomobil, Český Telecom atd. 

Řadu let prožili např. v Brazílii, v Kanadě, ale i v Hongkongu, Japonsku nebo v Německu, v Nizozemí atd. Od roku 1996 žijí střídavě v Praze a na chalupě v malé vesnici u Mariánských lázní, kde v mnohém přispívají k budování místní komunity.  

V Brazílii s manželem konvertovali. Stali se aktivními členy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonů) a jejich víra je pro oba velmi důležitá. Každou neděli dojíždějí do plzeňského mormonského sboru. 

Rostya je spoluautorkou knihy Úspěšně s kůží na trh. 

Reportážní intimně laděný autorský dokument, portrét výjimečné ženy, připravila v rámci cyklu Dobrá vůle pro sváteční den 1. ledna 2016 od 16 hodin Lenka Svobodová. Mistr zvuku Roman Špála

V pořadu vystupují Rostya Gordon Smith, Simon Gordon Smith, Taťána le Moigne, Renata Mrázová, Jaroslav Zavadil, Michaela Marksová Tominová, členové mormonského sboru v Plzni, mormonští misionáři a další. 

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace