Dobrá vůle6. července  2016 v 16:04  

Rozhlasový portrét Rostyi Gordon Smith

Rostya Gordon Smith je spoluautorkou knihy Úspěšně s kůží na trh - Foto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Rostya Gordon Smith je spoluautorkou knihy Úspěšně s kůží na trhFoto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Emigrantka, původem z Havlíčkova Brodu, už desítky let pomáhá ženám plnit kariérní sny. Reportážní intimně laděný autorský dokument o ženě, kterou v roce 2000 zařadili mezi 50 nejúspěšnějším personalistů světa. U nás se tehdy dostala do žebříčku 20 nejvlivnějších žen.

Podle jejích zkušeností musí ženy pořád pracovat mnohem víc, aby se dostaly na místa, kam běžně vystoupají muži. Navíc se ženy oslabují vzájemnou konkurencí. Proto chce, aby raději spojily síly a pomáhaly jedna druhé. 

Před pár měsíci si proto vypůjčila slavný titul spolku Elišky Krásnohorské a založila hnutí „Minerva 21“ a obratem pro ni získala mnoho zvučných českých ženských jmen. 

Česká emigrantka-uklízečka v Anglii 

Rostya Gordon Smith. Tato dodnes velmi krásná matka čtyř synů a babička devíti vnoučat pracovala na vrcholných pozicích ve firmách Nortel Asia, KPMG, Land & Marine Engineering, Radiomobil, Český Telecom atd. - Foto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

Rostya Gordon Smith. Tato dodnes velmi krásná matka čtyř synů a babička devíti vnoučat pracovala na vrcholných pozicích ve firmách Nortel Asia, KPMG, Land & Marine Engineering, Radiomobil, Český Telecom atd.Foto: Rodinný archiv Rosytii Gordon Smith

„Když jsem v 69. roce utekla z této země, měla jsem dvě libry a neuměla jsem anglicky. Svoji první práci jsem našla v jednom starobinci, kde jsem umývala podlahy, toalety a také určité části anatomie,“ vypráví Rostya Gordon Smith. 

Brzy ale začala studovat a dostala se na Londýnskou univerzitu, kde potkala svého manžela, Angličana původem z aristokratické rodiny. Spolu jsou už 43 let. Víc než 10 let byla naplno „jenom“ v domácnosti a podporovala ho v jeho kariéře. 

Plzeňští mormoni 

Řadu let prožili např. v Brazílii, v Kanadě, ale i v Hongkongu, Japonsku nebo v Německu, v Nizozemí atd. Od roku 1996 žijí střídavě v Praze a na chalupě v malé vesnici u Mariánských lázní, kde v mnohém přispívají k budování místní komunity. 

V Brazílii s manželem konvertovali. Stali se aktivními členy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonů) a jejich víra je pro oba velmi důležitá. Každou neděli dojíždějí do plzeňského mormonského sboru. 

V dokumentu Lenky Svobodové vystupují Rostya Gordon Smith, Simon Gordon Smith, Taťána le Moigne, Renata Mrázová, Jaroslav Zavadil, Michaela Marksová Tominová, členové mormonského sboru v Plzni, mormonští misionáři a další. Mistr zvuku Roman Špála. 

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Rozhněvaní cyklisté

  Česká velkoměsta nejsou k cyklistům ve srovnání s městy na západ od našich hranic příliš přívětivá. Brno není výjimkou. Nezávisle na sobě zde vzniklo několik iniciativ, které se pokoušejí stav věcí změnit.

   
 • 18. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Víc než jen hlas

  Opičí vřeštění, vytí vlků, hekání, chechtání a další roztodivné zvuky se linou každý rok v červenci sudoměřickou návsí.

   
 • 11. března  2017 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Dědečkův odkaz. Dokument o ženě, která přes dvacet let stojí v čele rodinné slévárny

  Hana Portová je majitelkou slévárny Alfe Brno. Je jedinou ženou v ČR, která slévárnu řídí, ale taky vlastní (od roku 1992). Její cesta do světa ryze mužského podnikání, k němuž před více než sto lety položil základy...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace