Dobrá vůle23. prosince  2017 v 18:30  

Roztančená oficína na ose Hollywood–Paříž–Brno. Příběh kadeřnického mága a mnicha Jana Špilara

Jan Špilar v listopadu 2017 - Foto:  osobní archiv Jana Špilara, Jakub Hruška

Jan Špilar v listopadu 2017Foto:  osobní archiv Jana Špilara, Jakub Hruška

Jeho kadeřnictví je možná nejoblíbenější brněnská zpovědnice. Spojuje v sobě kadeřnického génia, mnicha, manžela, mima, aktivistu, otce, galeristu, dědu, roztančenou oficínu a klidný pohled. Jako mladíček se zasloužil o Oscara pro Amadea a pozvali ho do Hollywoodu. Místo toho mu bylo souzeno Brno a nakonec sláva v kadeřnické Paříži. Všeho ale dočasu.

Příběh Jana Špilara, muže, který se chtěl stát hercem, a proto se vyučil kadeřníkem. „Nešlo to tehdy jinak. Tatínek moc mluvil a mně zbyl už jen učňák.“  

Příběh muže, kterého paradoxně zpátky k víře Bohu dovedlo nadšení jeho hereckého učitele, Huberta Krejčího, pro svět démonů a duchů. Příběh muže, který se chtěl stát knězem, mnichem, misionářem, a dnes má šťastné manželství, tři děti a tři vnuky. 

Příběh kadeřnického mága s vysokoškolským vzděláním. Příběh kadeřníka a zároveň duchovního. „Ne, nejsem jediný. Znám ještě jednoho, pravoslavného stříhajícího popa. V Makedonii.“ 

Účesy Jana Špilara - Foto: Martin Klimo

Naproti „svému“ kostelu 

Naproti „svému“ kostelu na jednom malém brněnském náměstí stříhá a češe a vůbec tvoří obdivuhodné kreace. V kamrlíku nad kadeřnictvím vede nejrůznější svatební nebo křestní přípravy, radí manželům v jejich trampotách a ještě o patro výš se svou rodinou bydlí. 

Jan Špilar je ovšem bez nadsázky nejlepší kadeřník v zemi, zároveň dost skromný a pohostinný. Pro kadeřníky pracovat u této legendy znamená terno. Ty „své“ si vychovává už od školy. 

Hollywood–Paříž–Brno 

Poté, co se jako 18letý vyšvihl do pozice nejbližšího spolupracovníka šéfmaskéra oscarového Amadea, byl pozván do Hollywoodu. Místo toho šel na vojnu, pak do tajného kláštera, pak potkal svou životní lásku. 

Pak si ho našla kadeřnická Paříž. Strávil 20 let na vrcholu, byl ambasadorem nejvýznamnější firmy na trhu, českým prezidentem Haute Coiffure Francaise. Získal všechny možné oborové ceny, včetně té nejvyšší, když vstoupil do síně slávy. 

Co v jeho životě přijde teď? 

A teď? „Ze všech funkcí jsem odešel. Jsem v důchodu. Chtěl bych dosáhnout harmonie bytí.“ 

Rotančená oficína
Autor: Jan Hanák
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Natočeno v roce 2017

Dokument možná i trochu jeho zpověď. Co v jeho životě přijde teď? Těžko říct. A asi to neví ani on sám. Ale jestli mu bude dáno dožít se stáří, budou si ho lidé pamatovat pro něco jiného, než pro úctyhodnou přehlídku kadeřnických úspěchů. Co to bude? No právě, těžko říct. 

Jan Špilar - Foto:  osobní archiv Jana Špilara

Autor:  Jan Hanák
Pořad: Dobrá vůle Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: sobota 22:05  |  Délka pořadu: 51minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. dubna  2018 v 18:30     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Ten, který je podobný rysovi aneb Stopování šelem v Beskydech

  Výtvarník a terénní zoolog Ludvík Kunc je garantem projektu na záchranu velkých šelem v ČR. Často přebíral péči o mláďata velkých šelem. O 13leté péči o rysa Sixiho napsal také knihu Můj přítel rys.

   
 • 7. dubna  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Šel jsem dlouhými cestami. Dokument o koncentračním táboře v Letech

  Dokumentaristé Filip Černý a Ivan Studený vyrazili se skupinou romských teenagerů z českobudějovického sídliště Máj do romského koncentračního tábora v Letech. Od roku 1942 tam bylo internováno více než 1300 mužů, žen...

   
 • 31. března  2018 v 18:00     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Vzala jsem si dřevorubce

  Když Veronika Jiříčková před lety koncertovala se svou kapelou Síla a zpívala hit Dřevorubec, netušila, že si jednoho vezme za muže. Během několika let se její život zcela proměnil. Jak obstojí Veroničin hudební talent...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Jiří Hájíček: Selský baroko (1/10)

První díl volné venkovské trilogie morálního neklidu. Poslouchejte až do pondělí 23. dubna 2018.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace