Dobrá vůle5. května  2018 v 18:30  

S koňmi mezi paneláky. Dokument o koňákovi, mladých lidech z pražského sídliště a jejich přátelství

Pavel Rada při projížďce na koni - Foto: Jan Zítka

Pavel Rada při projížďce na koniFoto: Jan Zítka

Pavla Radu můžete téměř každý den potkat na sídlišti v pražských Modřanech. A určitě ho hned poznáte. Většinou sem totiž vodí své koně na pastvu. Často ho doprovází i pár teenagerů a mladých lidí z okolních paneláků. Právě o tomto přátelství dvou generací a o chovu koní v městském prostředí je dokument z cyklu Dobrá vůle.

Jeho příběh začal v 90. letech, když zastavil na jedné nové farmě. Bratr ho tehdy přivedl na myšlenku pořídit si koně. A tak se Pavel Rada na farmu vracel, až jednoho dne koupil kobylku Lutanii. A nezůstalo jen u ní. „Lúťa kdysi běhala dostihy a teď je takovým centrem stáda. I když není zdaleka nejsilnější,“ říká v dokumentu její majitel. 

Za pastvou na sídliště 

Časem totiž přibyl Laky, který se kobylce narodil až v Modřanech. A ještě později Pavel Rada koupil hřebce Dilewara. Nejdřív ale bylo nutné naučit koně žít na sídlišti, zvládat takové prostředí. Zvlášť Lutania si na to zvykala delší dobu. „Začal jsem chodit na různé kurzy a cvičení a potom i s kobylkou dohromady.“  

Majitel odvádí své koně domů v doprovodu fenky Ciry - Foto: Jan Zítka

Majitel odvádí své koně domů v doprovodu fenky CiryFoto: Jan Zítka

Stáj a ohradu pro své koně postavil Pavel Rada, dnes 66letý důchodce, na úpatí sídliště Na Beránku. Na zahradě svého domu. A odsud je to asi jen 15 m k prvnímu paneláku. Obyvatelé sídliště potkávají koně i jejich chovatele prakticky denně. Na pastvu je vodí na trávníky mezi paneláky, k nedaleké samoobsluze nebo na modřanskou stráň zvanou Hupy. 

Parta kolem koní jako rodina  

S péčí a starostmi o koně jejich majiteli pomáhají mladí lidé ze sídliště. Někteří přicházejí nepravidelně. Je tu ale pětičlenná skupina přátel ve věku 15–26 let. Chodí pomáhat denně nebo několikrát týdně. Chovatel je učí starat se o koně a rozumět jim. 

Třeba pro ně připravují krmení nebo je společně vodí na pastvu. Nejstarší pomocníci mají možnost koně vzít do přírody a projet se. A proč se Pavel Rada obklopil mladými lidmi ze sídliště? Přál si prý mít velkou rodinu a to se mu nesplnilo. Parta kolem koní mu to trochu nahrazuje. Někteří v ní i vyrůstali. 

Autor dokumentu: Jan Zitka
Dramaturgie a režie: Lenka svobodová
Mistr zvuku: Roman Dlesk

„Já jsem tu od osmi let. Hodně lidí tenkrát říkalo, že mě to omrzí,“ směje se 26letá Míša. I 21letá Petra se stala součástí party jako dítě školou povinné. A podobně 18letá Erika. „Pro mě je spíš jako táta než jako majitel koní,“ dodává Míša na adresu Pavla Rady. 

Míša a Petra s koňmi na sídlišti Na Beránku - Foto: Jan Zítka

Autor:  Jan Zítka
Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 12. května  2018 v 18:30     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Víc než jen hlas

  Opičí vřeštění, vytí vlků, hekání, chechtání a další roztodivné zvuky se linou každý rok v červenci sudoměřickou návsí.

   
 • 8. května  2018 v 16:00     FotogalerieAudio  rubrika: Dobrá vůle

  Poslední Němec. Příběh litoměřického biskupa Antona Aloise Webera

  Peripetie česko-německých vztahů 20. století se odrazily v osudech milionů lidí. Příběh Antona Aloise Webera ukazuje, v jak těžké pozici se ocitli němečtí odpůrci nacismu na území tehdejšího Československa. Nejprve...

   
 • 1. května  2018 v 16:04     AudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Matěj. Detailní vhled do života člověka s autismem

  Matěj má absolutní hudební sluch, fenomenální paměť, studuje na pečovatele a rád navštěvuje kavárny. Se svými čtyřmi bratry se běžně dohaduje o tom, kdo prostře stůl, a svou sestru inspiroval k napsání divadelní hry...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace