Dobrá vůle28. října  2016 v 17:00  

Svoje medaile nechal prostřelit nebo přejet tankem. Dokument o tvůrci, pro kterého medaile není jen kulatá placka

Medaile Otakara Duška vyražená tankem - Foto: Břetislav Fiala,  ČTK

Medaile Otakara Duška vyražená tankemFoto: Břetislav Fiala, ČTK

Někdy mu nikdo nerozumí, jindy má celosvětové uznání. Ale v každém případě tvorba medailéra Otaka Duška přináší příběhy, jaké se neslyší denně.

Otakar Dušek (*1974) každou svou medailí chce posunout dál hranice oboru, který podle něj ustrnul v 19. století. Neváhá si třeba půjčit statisíce a doufá, že se nakonec dostane aspoň na nulu. Jeho profesí trpí partnerský život. S mnoha lidmi z oboru se pře. Ale ve světě mu dávají ceny a zvou ho na přednášky. Zaměřuje se na moderní dějiny a doufá, že témata holokaustu nebo zločiny komunismu otevře i mladší generaci. 

Nebylo jednoduché s ním navázat kontakt a získat ho pro natáčení dokumentu. Většina rozhovoru vznikla na umělecké škole Václava Hollara v Praze, kde vyučuje a odkud má impozantní výhled za hřbitovní zeď. „Když mě studenti vytočí, dlouze se zadívám na tu jejich perspektivu, uklidní mě to a vracím se jako by nic.“ 

Etuje z koncentráčnických mundúrů 

Otakar Dušek: Medaile Jana Palacha (přední a zadní strana) - Foto:  archiv Otakara Duška

Otakar Dušek: Medaile Jana Palacha (přední a zadní strana)Foto:  archiv Otakara Duška

Po svých opusech věnovaných Janu Palachovi (s použitím posmrtné masky), tankové bitvě u Kursku (medaili razil tank T34) nebo bitvě u Stalingradu (medaile je prostřelená), pracuje už po mnoho měsíců na specifické medaili věnované památce obětí pochodu smrti z koncentračního tábora Helmbrechts. 

Dušek vytvořil medaili evokující tvar štítků na krabice s municí, kterou používal Wehrmacht. Ale protože koncept medaile vidí jakožto celistvé dílo, nespokojil se jen s hranatou medailí a pracuje i na etuji z repliky látky vězeňských mundúrů z Ravensbrücku. Tkaninu napodobili pracovníci Technické univerzity v Liberci, ale když už to vypadalo, že dílo spěje k výsledku, bylo všechno jinak. 

Medaile pro medailera 

Otakar Dušek se ale nevzdává. Jeho tvorba sice nevydělává a mnozí se podivují nad důsledností, se kterou témata zkoumá, ale podle něj má smysl pracovat na něčem, co patrně ocení až příští generace a co přinese poznání moderní historie nejen u nás doma. 

Autor: Tomáš Černý
Dramaturgie pořadu: Lenka Svobodová
Medaile Otakara Duška prohlížejte i zde

Naději, že se nemýlí, mu dává ocenění z roku 2004 od organizace FIDEM. Ta ocenila jeho přínos ke světové medailérské tvorbě a žádný jiný Čech tuto cenu ještě nikdy nezískal. 

Otakar Dušek na pochodu smrti - Foto:  archiv Otakara Duška

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas