Dobrá vůle28. října  2016 v 17:00  

Svoje medaile nechal prostřelit nebo přejet tankem. Dokument o tvůrci, pro kterého medaile není jen kulatá placka

Medaile Otakara Duška vyražená tankem - Foto: Břetislav Fiala, ČTK

Medaile Otakara Duška vyražená tankemFoto: Břetislav Fiala, ČTK

Někdy mu nikdo nerozumí, jindy má celosvětové uznání. Ale v každém případě tvorba medailéra Otaka Duška přináší příběhy, jaké se neslyší denně.

Otakar Dušek (*1974) každou svou medailí chce posunout dál hranice oboru, který podle něj ustrnul v 19. století. Neváhá si třeba půjčit statisíce a doufá, že se nakonec dostane aspoň na nulu. Jeho profesí trpí partnerský život. S mnoha lidmi z oboru se pře. Ale ve světě mu dávají ceny a zvou ho na přednášky. Zaměřuje se na moderní dějiny a doufá, že témata holokaustu nebo zločiny komunismu otevře i mladší generaci. 

Nebylo jednoduché s ním navázat kontakt a získat ho pro natáčení dokumentu. Většina rozhovoru vznikla na umělecké škole Václava Hollara v Praze, kde vyučuje a odkud má impozantní výhled za hřbitovní zeď. „Když mě studenti vytočí, dlouze se zadívám na tu jejich perspektivu, uklidní mě to a vracím se jako by nic.“ 

Etuje z koncentráčnických mundúrů 

Otakar Dušek: Medaile Jana Palacha (přední a zadní strana) - Foto:  archiv Otakara Duška

Otakar Dušek: Medaile Jana Palacha (přední a zadní strana)Foto:  archiv Otakara Duška

Po svých opusech věnovaných Janu Palachovi (s použitím posmrtné masky), tankové bitvě u Kursku (medaili razil tank T34) nebo bitvě u Stalingradu (medaile je prostřelená), pracuje už po mnoho měsíců na specifické medaili věnované památce obětí pochodu smrti z koncentračního tábora Helmbrechts. 

Dušek vytvořil medaili evokující tvar štítků na krabice s municí, kterou používal Wehrmacht. Ale protože koncept medaile vidí jakožto celistvé dílo, nespokojil se jen s hranatou medailí a pracuje i na etuji z repliky látky vězeňských mundúrů z Ravensbrücku. Tkaninu napodobili pracovníci Technické univerzity v Liberci, ale když už to vypadalo, že dílo spěje k výsledku, bylo všechno jinak. 

Medaile pro medailera 

Otakar Dušek se ale nevzdává. Jeho tvorba sice nevydělává a mnozí se podivují nad důsledností, se kterou témata zkoumá, ale podle něj má smysl pracovat na něčem, co patrně ocení až příští generace a co přinese poznání moderní historie nejen u nás doma. 

Autor: Tomáš Černý
Dramaturgie pořadu: Lenka Svobodová
Medaile Otakara Duška prohlížejte i zde

Naději, že se nemýlí, mu dává ocenění z roku 2004 od organizace FIDEM. Ta ocenila jeho přínos ke světové medailérské tvorbě a žádný jiný Čech tuto cenu ještě nikdy nezískal. 

Otakar Dušek na pochodu smrti - Foto:  archiv Otakara Duška

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 18:30  |  Délka pořadu: 29 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. dubna  2018 v 18:30     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Dobrá vůle

  Ten, který je podobný rysovi aneb Stopování šelem v Beskydech

  Výtvarník a terénní zoolog Ludvík Kunc je garantem projektu na záchranu velkých šelem v ČR. Často přebíral péči o mláďata velkých šelem. O 13leté péči o rysa Sixiho napsal také knihu Můj přítel rys.

   
 • 7. dubna  2018 v 18:30     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Šel jsem dlouhými cestami. Dokument o koncentračním táboře v Letech

  Dokumentaristé Filip Černý a Ivan Studený vyrazili se skupinou romských teenagerů z českobudějovického sídliště Máj do romského koncentračního tábora v Letech. Od roku 1942 tam bylo internováno více než 1300 mužů, žen...

   
 • 31. března  2018 v 18:00     Audio  rubrika: Dobrá vůle

  Vzala jsem si dřevorubce

  Když Veronika Jiříčková před lety koncertovala se svou kapelou Síla a zpívala hit Dřevorubec, netušila, že si jednoho vezme za muže. Během několika let se její život zcela proměnil. Jak obstojí Veroničin hudební talent...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Jiří Hájíček: Selský baroko (1/10)

První díl volné venkovské trilogie morálního neklidu. Poslouchejte až do pondělí 23. dubna 2018.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace