Dokumenty Dvojky24. září  2017 v 22:00  

Časopis ABC slaví 60 let. Dokument o jednom neuvěřitelném fenoménu

Komiks Příhody malého boha v časopise ABC, scenáristou komiksu byl Vlastislav Toman - Foto: Andrea Zahradníková

Komiks Příhody malého boha v časopise ABC, scenáristou komiksu byl Vlastislav TomanFoto: Andrea Zahradníková

Legendární časopis pro děti a mládež, dříve ABC mladých techniků a přírodovědců, mnohým pomohl nastartovat profesní dráhu. Jak časopis přežil 60. léta, roky porevoluční i současnou digitální dobu? Co z něj dělá takový unikát, že ho čte už několikátá generace čtenářů? Uslyšíte v dokumentu Magdaleny Šorelové Fenomén ABC.

Myšlenka založit časopis ABC vznikla krátce před koncem roku 1957. Tehdy vycházel časopis Věda a technika mládeže určený pro učňovské a středoškolské studenty a ÚV SSSM dal za úkol vymyslet časopis, který by přírodu, vědu a techniku přiblížil i mladším čtenářům. Zakládajícím členem a prvním šéfredaktorem byl botanik, ekolog a ochránce přírody Jan Čeřovský. 

„Ve světě existuje spousta časopisů pro děti, kde je obsažena příroda, věda a technika. Ale buď jsou příliš seriózní, a tudíž se dětem moc nelíbí, anebo jsou příliš povrchní, a to není dobře. Váš časopis je vyrovnaný a vyvážený.“
Francouzský profesor na výstavě k 25 letům ABC

Komiksy, vystřihovánky, knížky 

V generaci dnešních čtyřicátníků nebo padesátníků neexistuje skoro nikdo, komu by se alespoň jednou v životě nedostalo do ruky ábíčko. Holky si tu mohly najít stránky o vaření, šití, módě a hlavně přírodě. Byly doby, kdy tu vycházely i povídky nebo dobrodružné knížky na pokračování, tzv. ABC do kapsy. 

A kluci? Kdo by si nevzpomněl na legendární komiksové seriály na zadní straně – Kruanova dobrodružství, Strážci, Vzpoura mozků nebo Galaxie. V každém čísle se nacházely kartičky (které se daly řadit do tematických krabiček a čtenáři si tak mohli vytvářet svoji vlastní kartotéku pojmů), obrazová encyklopedie, recenze modelů, vystřihovánky (kosmických lodí, ale hlavně hradů a zámků) a podobně. 

Minibox Tatra 815 6x6 Dakar (1991) - Foto: Martin Happy Zub, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Silná parta, žádná rivalita 

Autoři ábíčka byli i „lingvističtí vynálezci“. Např. redaktor Martin Pilný, který mimo jiné pro ábíčko objevil miniboxy, minikáry (a samozřejmě návody na jejich sestrojení), vymyslel už zmíněnou obrazovou školu nebo kartičky, a je i autorem slova „cyklotrial“. Původní název pocházející ze španělštiny „trialsin“ se mu totiž nelíbil, a proto ho nahradil dnes již zažitým termínem. 

Skoro všichni zpovídaní autorce prozradili, že jsou nesmírně šťastní a pyšní na to, že pro tak unikátní časopis mohli psát a pracovat. Byli a jsou silná parta, kde místo rivality jim šlo společný zájem a nikdo z nich se nestydí ohlédnout se za svým profesním životem. 

Papírový počítač CGS z časopisu ABC (1980) - Foto:  TomboCZ, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. července  2018 v 16:04     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  V horách teče jedna řeka

  Jela jsem do Barmy točit audio dokument. Mělo to být o tom, jak lidé trpí zaplavením, i o tom, jak se jim jiní lidé snaží pomoci. Jela jsem točit do jedné vesnice uprostřed hor ve státě Šan. Jenomže to nebylo možné....

   
 • 8. července  2018 v 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  Voda pro Bargo

  Myšlenka, že za vodu je třeba platit, je pro zdejší farmáře velmi pokroková. A není vždy snadné ji vysvětlit. Přesto se někde už ujala a voda je i nejčastější objednávkou v restauracích... Jeden z mých prvních rozhovorů...

   
 • 1. července  2018 v 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  V mongolské stepi uprostřed léta

  Čandrábal nakládá na vlečku malého traktoru modré umělohmotné sudy a menší hliníkové barely. Společně se svými syny jede pro vodu. V horkém srpnovém odpoledni trvá cesta od jurty k pramenům zhruba 20 minut. Ve zvlněné...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas