Dokumenty Dvojky10. června  2018 v 22:00  

Concertino Praga 1966–2018. Dokumentární průřez archivními nahrávkami, rozhovory s účastníky, zakladateli i porotci mezinárodní soutěže mladých hudebníků

Audiodokument by chtěl propojit hlubokou a pohnutou minulost Concertina Praga se současností. Dobu konce 60. let minulého století s přítomností, jejíž životní styl je velmi odlišný - Foto: Jovan Dezort

Audiodokument by chtěl propojit hlubokou a pohnutou minulost Concertina Praga se současností. Dobu konce 60. let minulého století s přítomností, jejíž životní styl je velmi odlišnýFoto: Jovan Dezort

Radiodokument o rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga a s ní spojeném Jihočeském festivalu Concertino Praga, který letos slaví 50 let své existence.

Audiodokument by chtěl propojit hlubokou a pohnutou minulost Concertina Praga se současností. Dobu konce 60. let minulého století s přítomností, jejíž životní styl je velmi odlišný a projevuje se bezesporu i ve vztahu žák-učitel, potažmo mladý hudební interpret-učitel. Nakonec i hudební interpretace jako taková prodělala za posledních 50 let překotný vývoj. 

Ze vzpomínek zakladatelů Concertina Praga můžete cétit skutečný étos významu této soutěže. Jak je ale propojit s prostředí Hudební redakce pro děti a mládež, která byla zrušena, nebo s politickým zlomem v roce 1968, který se samozřejmě dotkl i fungování Českého rozhlasu a Concertina Praga, které ale po celou tu dobu nepřestalo pečovat o to, co považovalo za podstatné. 

Pochyby o soutěžení 

Tím podstatným je vztah k hudbě a platforma pro setkávání mladých hudebníků, sdílení zkušeností a mezinárodní dialog. Zároveň i skvělá schopnost sebe reflexe vedoucích představitelů Concertina Praga, kteří se nebojí otevřeně pochybovat o „soutěžení“ jako takovém i o relativitě výsledků. 

Přála jsem si, aby se v radiodokumentu setkala minulost s přítomností, tak nějak bezprostředně, samosebou. Aby historií protékala radostná přítomnost, kterou tvoří vážný vztah k hudbě. A hudba pak sama působí tak, jak to jenom ona umí, napříč stoletími, skrz všechny generace. Aby ale hudba mohla působit, je třeba otevřených muzikantů–interpretů, kteří právě o tento vztah usilují. 

Concertino Praga, historie - Foto: Jovan Dezort

Autor:  Viola Ježková
Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas