Dokumenty Dvojky5. listopadu  2017 v 22:30  

Můj táta alkoholik. Autentické svědectví jako absolventský projekt studenta JAMU

Poslechněte si dokument Pavla Zarodňanského, který vznikl jako jeho absolventský projekt při studiu oboru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU pod taktovkou Aleny Blažejovské - Foto: Fotobanka Pixabay

Poslechněte si dokument Pavla Zarodňanského, který vznikl jako jeho absolventský projekt při studiu oboru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU pod taktovkou Aleny BlažejovskéFoto: Fotobanka Pixabay

„Hlavním hrdinou je můj táta, který už několik let vede válku se svou závislostí. Ačkoli finální bitvu musí vyhrát každý sám, hlasy těch, kteří se o svém boji nebojí promluvit, mohou pomoct dalším, kteří za zavřenými dveřmi tiše trápí sebe i svou rodinu, říká autor Pavel Zarodňanský.

Alkohol je v dnešní společnosti zlehčovanou záležitostí jak v hospodě, tak v parlamentu. Lidé si málokdy uvědomují, že alkohol má v kontextu závislosti úplně jiný význam než v kontextu jeho přijetí jako společensky přijatelného omámení mysli při tradicí smluvených událostech. 

Pro alkoholika je láhev vodky tím samým, čím je pro narkomana pervitin či pro gamblera automat. Člověku s těmito sklony droga dřív nebo později zničí život. A jediným, kdo jej z propasti může vytáhnout, jsou jeho nejbližší a společnost. Institucí, které nabízejí pomoc, je poskrovnu. 

Vláda boj s alkoholismem prakticky vůbec nepodporuje. Na daních z prodeje alkoholových výrobků bere miliardy ročně. Podle odhadů se v Česku nachází téměř milion lidí, kteří jsou na hraně závislosti, včetně 400 000 lidí, kteří jsou alkoholismem pevně zasaženi. 

Autor:  Pavel Zarodňanský
Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas