Dokumenty Dvojky13. května  2018 v 22:00  

Poslední ze Silver A

Jiří Potůček, krycím jménem Tolar (12. 7. 1919 Bruneck, dnes Itálie – 2. 7 1942 les u Trnové) byl příslušník československé zahraniční armády v Anglii a radista výsadku Silver A (na fotografii kolem roku 1942) - Foto: archiv Adolfa Vondrky

Jiří Potůček, krycím jménem Tolar (12. 7. 1919 Bruneck, dnes Itálie – 2. 7 1942 les u Trnové) byl příslušník československé zahraniční armády v Anglii a radista výsadku Silver A (na fotografii kolem roku 1942)Foto: archiv Adolfa Vondrky

V obecném povědomí je, že po zradě Karla Čurdy a po tragické smrti výsadkářů v kryptě, hlavní drama heydrichiády končí. Ale teror, represe a policejní razie s nasazením desítek tisíc mužů pokračovaly. Protože stále ještě nebyli dopadeni dva členové výsadku Silver A – velitel skupiny Alfréd Bartoš a radiotelegrafista Jiří Potůček.

Po raziích a zatýkání v říjnu 1941 bylo zničeno radiospojení domácího odboje s exilovým vedením ve Velké Británii. Pomoc a podporu ze zahraničí však český odboj nutně potřeboval, a tak byly na přelomu roku 1941 a 1942 do okupované vlasti posílány výsadky vycvičených mužů – parašutistů. Ti s sebou měli přivážet zbraně, peníze a velmi důležité radioaparáty a jejich součástky. 

Navázat spojení 

Základním úkolem paraskupiny Silver A (Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček – na fotografii níže) bylo navázat a obnovit ztracené spojení s Londýnem. Paraskupina Silver A letěla ve společném letounu s paraskupinami Silver B a Anthropoid v noci na 29. 12. 1941. 

Silver A: Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček - Foto: Wikimedia Commons, archiv Adolfa Vondrky

I přes počáteční potíže, kdy kvůli nepřesnosti v navigaci seskočili o několik desítek kilometrů dál od původně plánovaného místa, byla jejich činnost úspěšná. Radiotelegrafista Jiří Potůček brzy navázal spojení. 

Hledá se velitel a radiotelegrafista 

V obecném povědomí je, že po zradě Karla Čurdy a po tragické smrti výsadkářů v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, hlavní drama heydrichiády končí. Ale teror druhého stanného práva, represe a policejní razie se konaly s nasazením desítek tisíc mužů i nadále. Důvodem bylo právě to, že stále ještě nebyli dopadeni dva členové výsadku Silver A – velitel skupiny Alfréd Bartoš a radiotelegrafista Jiří Potůček. 

Po prozrazení místa pobytu i úkrytu byl Alfréd Bartoš pronásledován gestapem a svůj život ukončil při pokusu o útěk. Radiotelegrafista Jiří Potůček se s pomocí obětavých a nadmíru statečných lidí přesunul z místa úkrytu ve škole v Bohdašíně do osady Končiny, kde v domě u Burdychů (na snímku) měl přečkat několik dnů, než se pro něj najde další, bezpečnější místo. 

Usedlost Burdychových, odkud se podařilo Jiřímu Potůčkovi utéct - Foto: Romana Růžičková

Běh o život 

Bohužel, i tento úkryt byl odhalen a za velmi dramatických událostí, kdy členové rodiny Antonína Burdycha byli zastřeleni na místě anebo později popraveni, se Jiřímu Potůčkovi podařilo z obklíčení prostřílet a utéct. Obrovská pátrací akce, která po jeho útěku následovala, vyvrcholila v lesíku Dubinka u Pardubic. 

Po strastiplné cestě, kdy Jiří Potůček ušel asi 60 km a kdy mu pomáhala spousta ochotných a velice odvážných lidí, byl zastřelen českým četníkem ranou do týla. Zemřel tak poslední člen paraskupiny Silver A, jen 10 dnů před svými 23. narozeninami. 

Informační tabule poblíž Končin - Foto: Romana Růžičková

Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace