Dokumenty Dvojky30. listopadu  2014 v 22:00  

Proti sobě: bitva u Zborova

Pohled do zákopu bitvy u Zborova - Foto: Wikimedia, public domain

Pohled do zákopu bitvy u ZborovaFoto: Wikimedia, public domain

„Žádám o co nejrychlejší a nejpřesnější sdělení důvodů selhání IX. sboru c. a k. armády u Zborova,“ požaduje vrchní velitel rakousko-uherské armády 3. července 1917. Ostrá reakce rakouských velitelů je pochopitelná. 19. divize Rakousko-Uherské armády byla u Zborova dne 2. července 1917 naprosto poražena.

Proč? Jisté vysvětlení se nabízí. Na obou stranách fronty proti sobě stáli čeští vojáci. Ti, kteří v průběhu minulých tří let přeběhli k Rusům a vytvořili Československou střeleckou brigádu o síle více než 3500 mužů. A proti nim také čeští vojáci, ale v rakousko-uherských uniformách.  

Z hlediska celkové situace na frontách 1. světové války nebyla sice tato bitva velkou událostí, ale pro vznik Československé republiky měla význam zásadní. 

Před 100 lety

Československé legie, které vznikly v Rusku, sice nebyly dobře vyzbrojeny, ale legionářům nescházelo na rozdíl od jejich krajanů na rakouské straně fronty přesvědčení, že bojují za správnou věc - za rozbití Rakousko-Uherska. 

Velitel osmé roty 1. československého střeleckého pluku Josef Jiří Švec byl po bitvě u Zborova za hrdinství povýšen na poručíka - Foto: Wikimedia Commons, public domain

Velitel osmé roty 1. československého střeleckého pluku Josef Jiří Švec byl po bitvě u Zborova za hrdinství povýšen na poručíkaFoto: Wikimedia Commons, public domain

Československé střelecké brigádě se podařilo prolomit pevnou rakouskou frontu v šířce 12 km a do hloubky 5 km. Po celkem šestihodinovém boji zajala více než 4000 vojáků a důstojníků – tedy množství přesahující počet samotné československé brigády. Ukořistila 20 děl, velké množství pušek, kulometů a dalšího vojenského materiálu. Na straně československých legionářů bylo mrtvých 167, přes 900 raněno a nezvěstných více než 1300 vojáků.  

„Český národ je velezrádný. Svou dezercí zavinili čeští vojáci smrt tisíců vojáků německých. To není nic jiného než zrada!“ konstatují němečtí poslanci ve vídeňské sněmovně a ostře gestikulují směrem k českým zástupcům. Zborovské vítězství je z hlediska rakousko-uherského státu a říšských Němců zrada. A tento dvojí pohled na bitvu u Zborova trvá ještě dlouho po ukončení 1. světové války. 

V dokumentu Petra Mančala „Proti sobě“ budeme moci vnímat události Zborovské bitvy právě z těchto dvou úhlů pohledu. Autor použil k vykreslení situace dobové dokumenty v podobě deníků, korespondence a oficiálních dokumentů, ve kterých se dochovala cenná svědectví. 

Autor:  Petr Mančal
Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace