Taková obyčejná věc – tužka

23. březen 2014

Provází nás od narození celým životem. Ale jaká je čára života samotné tužky?

Jak se říká: Již staří Římané ... ti ovšem ke psaní používali olověnou tyčku. Ale historie té „opravdové“ tužky začíná až v 16. století, nejprve nálezem podivných černých nehořlavých kamenů ve staré dobré Anglii.

Tužka se začala postupně v průběhu let vyrábět, nezávisle na sobě, hned na několika místech v Evropě i na americkém kontinentě. Tužka se prostě rozběhla do světa.

Byla nepostradatelná pro vojenské účely. Neobešlo se bez ní třeba zakreslování do map. Tužku používali malíři i architekti. Pronikla do řemesel, v 19. století a hlavně na počátku 20. století se stala pracovním nástrojem stenografů. I dnes, když v první třídě žáčci poprvé uchopí psací nástroj, je to právě tužka.


Tužka má tuhý kořínek

Existuje u nás i takřka desítka sběratelů tužek a v jejich sbírkách najdeme opravdové poklady - tužku dlouhou více než 2,5 metru, tužky rozličně tvarované i barevné, tužky s potiskem i umělecky zpracované.

Tužka na klávesnici

Ona tužka, to je věc, kterou bereme do ruky, aniž bychom si to uvědomovali. Sáhneme po ní třeba při sepisování nákupu, při poznámkách při studiu nebo čtení zajímavé knížky.

Prostě tužka má zatím čáru života pevně nalinkovanou. A asi z našeho života hned tak nevymizí. Je sice obyčejná, ale přesto jedinečná.

Více si poslechněte ze záznamu z iRadia.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.