Dokumenty Dvojky5. února  2017 v 22:00  

Zatím spolu. Deník ze společné cesty dvou dívek. Jedné na vozíku a druhé, která jí pomáhá. Dokument o cestě, na kterou se nezapomíná

Linda Riegrová se svou spolubydlící-asistentkou Katkou Zikovou - Foto: Káča Ziková

Linda Riegrová se svou spolubydlící-asistentkou Katkou ZikovouFoto: Káča Ziková

Mají podobné sny a touhy. Bydí spolu v garsonce. Čtou si, jezdí na výlety, komunikují. Učí se jedna od druhé. Tak proč nevyrazit na pouť do Santiaga? Dokument Daniela Moravce zachycuje okamžiky jejich společné cesty: ve formě ukázek z deníku, z návštěv u nich doma, ze Štafetové asistence.

Říjnové ráno, lezavo, asi 30 lidí u metra Chodov a Linda a Kuba. Oba na vozíku. Pozval mě Erik Čipera, vedoucí osobní asistence Asistence o. p. s. První tzv. Štafetová asistence, 16km pěší cesta z Chodova na Lužiny, během které se budeme střídat v asistování právě Lindě a Kubovi. 

„Od narození se pohybuji jen na mechanickém vozíku s pomocí druhé osoby. Vystudovala jsem střední školu v Praze a nyní z domova studuji kurz tvůrčího psaní. Plánuji napsat knihu o svém životě, která by mohla být inspirací pro mnoho lidí. Bydlím sama v bezbariérovém bytě a potřebuji 24 hodin denně osobní asistenci. Často mi asistuje spolubydlící, ale nemůžu se na ni pořád a úplně spoléhat, například když někam odjede.“
Příběh Lindy

„Pobírám příspěvek na péči 4. stupně, který činí 12 000 Kč. To stačí na 4,5 h asistence denně. V uplynulých měsících jsem průměrně potřebovala bezmála 250 h asistence, což je skoro 2x tolik. Osobní asistence mě stála 22 000 Kč měsíčně. V osobním ropočtu mi tak chybí 10 000 Kč, abych zvládla bez obtíží platit všechnu asistenci, kterou potřebuji v běžnému životu.“
Linda

Asistenční pomoc se rozděluje na menší úseky, které jdou dobře zvládnout. My, účastníci tak procházíme novou zkušeností a setkáváme se s novými lidmi na společné cestě. A tak jsem poznal Lindu Riegrovou a její spolubydlící a jednu z asistentek Káču Zikovou. 

Odkázaná? To je špatné slovo 

Brzy jsem si domluvil návštěvu u nich doma. Bydlí v malém jednopokojovém bytě v Praze 5. Linda je kvadruparetička, odkázaná na pomoc asistentů prakticky neustále. 

Navzdory těžkému tělesnému postižením ale může svobodně žít tam, kde sama chce, a věnovat se pro ni důležitým věcem. A slovo odkázaná je vlastně špatné slovo. Poznávám svobodnou, nezávislou inteligentní bytost, která má navíc velký literární talent. 

Osobní deník z cesty do Santiaga 

Společně s Káčou absolvovaly cestu do Santiaga de Compostela a Linda si psala deník. A právě úryvky z Lindina deníku čteme při pauzách mezi asistováním, kdy si předáváme vozíky. 

Čtěte také: Lindin kompletní deník z cesty do Santiaga stahujte zde

Objevuji svět, který je plný emocí, postřehů, nečekaných souvislostí, a bořím tím vlastní představu o tom, že člověk na vozíku, který se navíc obtížně vyjadřuje ústy, je jiný. Není. 

Má stejné city, touhy, strachy, potřeby. A právě možná díky omezení bohatší a pestřejší vnitřní život, fantazii, schopnost pozorovat a tušit. A stejně jako pro nás, neomezované postižením, je pro ni prvořadá svoboda. Pokud by byla Linda zavřená v nějakém zařízení, „zhynula by,“ jak sama říká. A tak jsme se seznámili. 

Blízký vztah s ručením omezeným 

Bydlet spolu v garsonce je obtížné pro každého. Malý prostor. Obě dívky ale realisticky zvládají logické rozmíšky. Vycházejí si vstříc, plánují. Anebo se naopak učí žít přítomností. Čtou si, jezdí na výlety, komunikují, učí se jedna od druhé. 

Je zvláštní pozorovat takový vztah, který už zdaleka není jenom chladnou asistencí. Ale zároveň je jasné, že jednou skončí. Káča se zamiluje, odstěhuje, Linda si bude zvykat na jiné asistenty, takový je život. Tím spíš bylo zajímavé zachytit okamžiky jejich společné cesty. Pro mě jako autora nečekaně obohacující zkušenost. 

Linda v letadle - Foto: Káča Ziková

Další dokumenty si poslechněte v iRadiu. 

Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. července  2018 v 16:04     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  V horách teče jedna řeka

  Jela jsem do Barmy točit audio dokument. Mělo to být o tom, jak lidé trpí zaplavením, i o tom, jak se jim jiní lidé snaží pomoci. Jela jsem točit do jedné vesnice uprostřed hor ve státě Šan. Jenomže to nebylo možné....

   
 • 8. července  2018 v 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  Voda pro Bargo

  Myšlenka, že za vodu je třeba platit, je pro zdejší farmáře velmi pokroková. A není vždy snadné ji vysvětlit. Přesto se někde už ujala a voda je i nejčastější objednávkou v restauracích... Jeden z mých prvních rozhovorů...

   
 • 1. července  2018 v 22:00     FotogalerieAudio  rubrika: Dokumenty Dvojky

  V mongolské stepi uprostřed léta

  Čandrábal nakládá na vlečku malého traktoru modré umělohmotné sudy a menší hliníkové barely. Společně se svými syny jede pro vodu. V horkém srpnovém odpoledni trvá cesta od jurty k pramenům zhruba 20 minut. Ve zvlněné...

   

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas