Dokumenty Dvojky21. června  2015 v 22:00  

Ztrácíme puls! Dokument o současném stavu českého zdravotnictví

Je české zdravotnictví na JIPce? - Foto: Fotobanka Pixabay, Adam Kebrt

Je české zdravotnictví na JIPce?Foto: Fotobanka Pixabay, Adam Kebrt

České nemocnice: stále rostoucí administrativa, nepatrně se zvyšující platy doktorů a čím dál populárnější odchody lékařů za hranice. Především do Německa a Rakouska. Přesná data i subjektivní výpovědi doktorů a zaměstnanců nemocnic.

Zdravotnictví u nás patří k jednomu z nejdiskutovanějších témat. Debaty se stále točí kolem toho samého: srovnání se zahraničím, přesčasy a přetěžování doktorů. 

 

Tereza Reková: Ztrácíme puls

Vložit na svůj web

Nemocniční sekretářky 

Kolik hodin lékařům zabere administrativa? Proč ministerstvo zdravotnictví nenavýší počet doktorů nebo alespoň nepřesune vyřizování administrativy na vyučené sekretářky? Co všechno musí doktoři své práci obětovat? A co by naopak svému povolání mohli dát navíc? 

Radovan Hranický působí jako praktický lékař, báňský, pozemský i letecký záchranář a v horské službě - Foto: Radovan Hranický

Radovan Hranický působí jako praktický lékař, báňský, pozemský i letecký záchranář a v horské služběFoto: Radovan Hranický

Tyto a další otázky se zřejmě jednou za čas objeví v mysli každého. Pacienti jsou nespokojení a na služby v nemocnicích si mnohdy stěžují. Jak to ale vidí doktoři? Jsou spokojeni ve své práci? Mají dostatečnou motivaci v ní pokračovat? Co je tu drží anebo naopak táhne do zahraničí? 

Pohledem praktiků 

Radovan Hranický pracuje jako praktický lékař ve Vratimově. Ale taky jako báňský záchranář na dolech v Moravskoslezském kraji, horská služba v Beskydech a záchranář jak při pozemních, tak při leteckých zásazích v Ostravě. 

Na nejpalčivější otázky odpoví primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce, profesor Josef Vymazal. Od roku 2014 působí navíc jako náměstek pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví. 

Profesor Rajko Doleček působí ve zdravotnictví přes 60 let - Foto: Tereza Reková

Profesor Rajko Doleček působí ve zdravotnictví přes 60 letFoto: Tereza Reková

Známé osobnosti i obyčejní zaměstnanci 

Vedle něj uslyšíte také známého endokrinologa, diabetologa a odborníka na zdravou výživu, profesora Rajka Dolečka. V Česku se proslavil zejména svým televizním pořadem Nebezpečný svět kalorií a později také Tak už dost. 

V pořadu se objeví také specialista na poranění kolenního kloubu a sportovní traumatologii doktor Jiří Demel, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný, neurolog Tomáš Vodvářka. Anebo paní Irena, jejíž manžel před pěti lety odešel za prací do Německa. 

Poslechněte si záznamy ostatních dokumentů v audioarchivu iRadio. 

V záchranářství je důležitá práce v týmu - Foto: Radovan Hranický

Autor:  Tereza Reková
Pořad: Dokument  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: neděle 22:00  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace