Na prahu věčné noci

Zapomenutá legenda Českého rozhlasu. Muž, který vymyslel kdysi tolik populární rozhlasové rozcvičky.

Jmenoval se Josef Jan Kratochvíl. Právě díky rozhlasu patřil před válkou k nejpopulárnějším osobnostem v této zemi. Přesto ale když přišel jeho čas, dokázal se popularity snadno vzdát. To když se naše země ocitla ve smrtelném ohrožení.

Když k nám vtrhla německá nacistická vojska, zapojil se Josef Jan Kratochvíl do odboje. A za to později skončil, podobně jako tisíce dalších českých vlastenců, pod gilotinou.

Pomocí nedávno objevených dopisů a motáků, které posílal z vězení, se nyní pokusíme o rekonstrukci jeho posledních měsíců a dnů.

Poslouchej v neděli 13. července od 10:30 na Dvojce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.