Akce starožitnost: Kriminalisté na stopě pokladu ukrytého za nacistické okupace

Relikviář sv. Maura: současný stav - Foto: Bronislava Janečková

Relikviář sv. Maura: současný stavFoto: Bronislava Janečková

Žádný zločin, žádný pachatel. Přesto pátrání po historické památce nevyčíslitelné hodnoty vstoupilo do dějin české kriminalistiky a stalo se v polovině 80. let 20. století světovou událostí.

Všechno začalo v červnu 1984, když československému velvyslanci ve Vídni nabídl Danny Douglas zvláštní obchod: pokud mu stát umožní pátrat na území Československa po ukrytém pokladu po nacistech a starožitnost pak vyvézt ze země, zaplatí pět milionů rakouských šilinků. 

Ministerstva se nestarají 

Naše úřady reagovaly rozpačitě, případ si čtyři měsíce přehazovaly. Nakonec ministerstvo vnitra pověřilo specializovaný odbor objasňování kriminálních případů obtížně zařaditelných podle zákona. Pátrání se ujali kapitáni Josef Čmolík a Miroslav Dvorský a major František Maryška. 

Od října 1984 se případ odvíjel ve dvou rovinách: jednak se jednalo s Douglasem o podmínkách, paralelně probíhalo tajné pátrání. Kriminalisté se jednání s Douglasem účastnili inkognito. Podařilo se třeba zjistit, že předmět býval známý, že na něj existuje kupní smlouva ze 13. století nebo že by dnes měl být ukrytý asi 100 km od Norimberka. 

Rok marného pátrání 

Pátrali v archivech. Rok úředníci oddalovali podpis smlouvy s Douglasem. Všechno marné. Smlouva se měla podepsat v listopadu 1985 v Karlových Varech. Místo vybral sám Douglas a to kriminalisty přimělo pátrat v okolí. Jedním z možných míst byl i Bečov, sídlo rodu Beaufort-Spontin. 

Hraniční kontrola potvrdila, že v lednu 1985 na jeden den překročil hranice u Rozvadova Max von Croy, zeť Beaufort-Spontina. Archivářka pak v knize Antona Gnirsche Topografie uměleckých památek v Československu našla, že by se na zámku Bečov měla nacházet románská skříňka na relikvie sv. Maura. 

Nález století 

Šlo o čas. Kriminalisté s týmem hledačů s krumpáči a detektory kovů vyjeli na Bečov. Hledalo se venku i uvnitř. Objev byl učiněn 5. listopadu večer. Do podpisu smlouvy s Douglasem už moc nezbývalo. Relikviář sv. Maura byl označen za nález století

Přečtěte si pábitelské vzpomínky na nález od majora Františka Maryšky! 

Hledání relikviáře bylo pro kriminalisty mimořádným případem. Nikdo nebyl zatčen, nikdo nebyl odsouzen. Ale na konci zůstala nádherná památka. Zločinem by bylo nechat ji za souhlasu ministerských úředníků vyvézt ze země za zlomek její skutečné hodnoty. 

 

Akce starožitnost. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Marek Holý, Zdeněk Maryška, Ivan Řezáč, Miroslav Táborský, Martina Delišová, Jiří Štěpnička, Ladislav Frej
Scénář: Bronislava Janečková a Emil Hruška
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Emil Hruška, Rostislav Taud
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas