Jedová mlékárna. Největší drogová kauza v zemích východního bloku

Pilulka extáze se znakem Playboye - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Pilulka extáze se znakem PlayboyeFoto: Wikimedia Commons, Public domain

Pudr a Klepeta. Jak policisté zlikvidovali ilegální výrobnu extáze v den jejího spuštění.

Český reemigrant se rozhodl přenést výrobu drogy extáze (MDMA – metylen dioxy metamfetamin) z Nizozemska do levnějšího Československa. Továrnu postavil v rodinném domku svého kamaráda v obci Horní Jirčany u Prahy. 

Zařízení pro domácí chemičku získali z mlékáren. Obsluhovat ho měli Holanďani, známé firmy. Vyrábět drogy u nás vyšlo levněji. A taky zákony tu byly děravější… Jenže už na začátku roku 1994 měla protidrogová centrála informace o konkrétních osobách, adresu výrobny i zvláštní pracovní tým. 

Policejní akce Pudr 

Zjistilo se, že výchozí surovinu pachatelé nakupovali naprosto legálně v jedné české chemičce pod záminkou, že ji budou vyvážet do zahraničí. Dokonce si obstarali i povolení Licenční správy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Chemická látka ale nikdy neopustila hranice. 

Tehdejším šéfem Národní protidrogové centrály patřící pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR byl Jiří Komorous (na snímku). Vyšetřovatelem případu byl Josef Frost - Foto: Petra Čechová

Tehdejším šéfem Národní protidrogové centrály patřící pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR byl Jiří Komorous (na snímku). Vyšetřovatelem případu byl Josef FrostFoto: Petra Čechová

Soudce příslušného krajského soudu dal souhlas k použití operativní techniky. Byly povoleny telefonní odposlechy a oblast monitoroval i vrtulník se speciálním vybavením. Těsně před spuštěním výroby měl ale hlavní strůjce podniku odjet do Amsterodamu. Policie rozhodla o okamžitém zásahu. 

Policejní akce Klepeta 

Pachatele zadržela 31. května 1995 večer na hranicích. Druhý den ráno se protidrogová centrála spolu se středočeskou zásahovou jednotkou vydala do domu v Horních Jirčanech. Akce Klepeta odstartovala 1. června v 8:30. Přesně v den, kdy skončil zkušební provoz. Extáze právě přicházela na svět. 

Tři Holanďany a dva Čechy zajistila policie přímo v domě. Posledního člena zatkli ve stejný den v Praze při nákupu raznice do tabletovacího stroje. Na konci výrobního pásu, v tabletovacím stroji ze Slovenska, se našly dvě dokončené pilulky extáze. 

Krátký proces, vysoké tresty 

Bylo zajištěno 700 kg suroviny zhruba na výrobu 35 milionů tablet s cenou 7000 korun za kus. Výrobna připomínající pivovar byla schopná produkovat 17 kg extáze denně. První várka by vydělala přes čtvrt miliardy korun. 

via GIPHY

Všech osm hlavních aktérů inkasovalo u soudu první instance za nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek a jedů od sedmi do deseti let odnětí svobody. Všichni se odvolali a vyšší soud jim posléze tresty ještě zvýšil. 

 

Jedová mlékárna. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Jiří Kraus, Karel Zima, Petr Lněnička, Aleš Procházka, Matouš Ruml, Dušan Sitek, Marcela Nohýnková
Scénář: Jitka Škápíková a Michal Dlouhý
Režie: Jaroslav Kodeš
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Rostislav Taud, Jitka Škápíková, Michal Dlouhý
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas