Krádež Pražského Jezulátka

Vlevo pohled na Pražské Jezulátko bez šatů (poškozené prsty levé ruky). Vpravo fotografie Pražského Jezulátka v původním stavu - Foto: zdroj: Muzeum policie ČR

Vlevo pohled na Pražské Jezulátko bez šatů (poškozené prsty levé ruky). Vpravo fotografie Pražského Jezulátka v původním stavuFoto: zdroj: Muzeum policie ČR

Záhada zamčeného kostela a záhadní pachatelé, po kterých se slehla zem. Zapomenutý případ ztraceného a znovunalezeného Bambina di Praga.

V noci 1. srpna 1961 byly z kostela Panny Marie Vítězné v Praze 1 ukradeny různé liturgické předměty, hlavně ale soška Pražského Jezulátka se šatičkami a všemi šperky a cennostmi. Případu se ujal major Jaroslav Zahrádka a nadporučík Josef Hyrman. 

Svědek Pavel Gallo, který v kostele pracoval jako kostelník skoro 20 let, vypověděl, že viděl dva muže. Jeden z nich ho měl omráčit svící (tzv. paškálem) ze sakristie. Gallo ale neměl ani modřinu, ani bouli. Sejmutí otisků byl problém: do kostela právě kvůli Jezulátku proudí každý den spousty lidí. I cizinců. 

Něco tu nehraje 

Kostelník si později vzpomněl, že ho zloději s nožem v zádech zatáhli do sakristie, kde ho donutili pít mešní víno. Mluvili prý podivnou slovansko-německou řečí. Pes dokázal vysledovat stopy pachatelů zahradou až do stráně, odtud pak ještě přes zídku petřínských sadů. Tam ale stopu ztratil. 

Podle ohledání kostela došli kriminalisté k závěru, že pachatelé museli místo činu dobře znát. Ani zámky u kostela a dvora nebyly porušeny, poškozený byl jen zámek na dveřích u schodiště k zadnímu traktu. Pachatele zločinu dala VB hledat i prostřednictvím tisku. 

Nález sošky 

Na „inzerát“ odpověděla doktorka Zajícová. Sošku Jezulátka měla doma, bez šatiček a korunky ji původně vůbec nepoznala. Sošku si u ní schoval její pacient Pavel Gallo, prý ji zachránil před zloději. Kriminalisté později v Gallově bytě našli i ony šatičky. 

Šatičky pro Pražské Jezulátko mají různou podobu - Foto: zdroj: Muzeum policie ČR

Gallo potvrdil, že Jezulátko svlékl, aby zloděje přesvědčil, že vosková figurka sama o sobě hodnotu nemá. Sošku pak v opilosti ukryl. Jeho výpovědi byly ještě víc nesmyslné. Návrh na obžalobu proti Pavlu Gallovi po trestný čin krádeže podle § 193 trestního zákona byl podán v říjnu roku 1961. 

Existují pachatelé? 

I přes intenzivní pátrání a prověření desítek osob nebyli skuteční pachatelé (pokud existovali) nikdy dopadeni. Nenašly se ani odcizené předměty. Městská prokuratura v Praze v listopadu 1961 trestní stíhaní Pavla Gally zastavila. Případ nikdy nebyl uzavřen, jen Pražské Jezulátko se vrátilo zpět. 

 

Krádež Pražského Jezulátka. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Karel Vlček, Roman Štabrňák, Radim Madeja, Šárka Skaláková, Oldřich Vlach
Scénář: Bronislava Janečková a Radek Galaš
Režie: Vít Vencl
Zvuk: Petr Šplíchal
Natočeno v roce 2016 

 

Zpět na časovou osu a mapu: Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Radek Galaš, Rostislav Taud
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas