Krev na sněhu. Dramatizace kriminálního případu z Třeboňského archivu

Policejní foto Ludvíka Nováka. Podle starosty Malého Bednárce, kde Novák bydlel, se vyhýbal poctivé práci. Kradl např. měďěné dráty, které se pak po 50 kg pokoušel prodat, vydávaje se při tom za obchodního zástupce - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Policejní foto Ludvíka Nováka. Podle starosty Malého Bednárce, kde Novák bydlel, se vyhýbal poctivé práci. Kradl např. měďěné dráty, které se pak po 50 kg pokoušel prodat, vydávaje se při tom za obchodního zástupceFoto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Zapíral, přestože všechny stopy hovořily proti němu. Je možné, že tu dvojnásobnou vraždu u Kardašovy Řečice nepřiznal ani sám sobě. Četníci v jižních Čechách ale tehdy v zimě roku 1922 odvedli perfektní práci. Důkazy byly nezvratné. A to i v době, kdy ještě nebyla používána daktyloskopie a nebyly známé krevní skupiny.

Brzy ráno 15. února roku 1922 našli u obce Pohoř na Jindřichohradecku dva mrtvé muže. Oba měli prostřelenou hlavu. Jeden z nich ležel přímo na silnici. Druhý kousek dál v poli. Podle stop ve sněhu bylo jasné, že se vrahovi pokusil utéct. Ten ho ale dostihl a z bezprostřední blízkosti zastřelil. 

Četníci z Kardašovy Řečice strážmistr František Jahoda a vrchní strážmistr Jindřich Lukeš podle lístků v kapsách oba muže identifikovali. Šlo o řezníka Václava Birnbauma a Josefa Řeřichu (na fotografii níže). Jinak měli oba po kapsách jen pár drobných. Mohlo jít o loupežnou vraždu? Další stopy ve sněhu vedly z místa činu dál k lesu. Četníci se po nich vydali. 

Průkazka na dráhu Josefa Řeřichy, jedné z obětí - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Jen tu hledám nevěstu... 

Cestou našli zakrvácený sníh. Byl tajemný uprchlík sám zraněný? Nebo si jen vrah čistil ruce od krve? Mezitím četníci Hotásek a Eliáš z nedalekého Zámostí vyslechli hajného, který si všiml podezřelého muže. V domnění, že jde o pytláka, ho prý i chvíli sledoval. Četníkům tak aspoň ukázal směr. A to stačilo. 

Mapa pátrání po vrahovi v okolí Kardašovy Řečice - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Tak šli četníci po stopách vraha (autentický plánek) - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Tak šli četníci po stopách vraha (autentický plánek)Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Divně se chovajícího muže dostihli. Motal se, jako by nevěděl kam jít. I popis odpovídal. Světlý kabát a klobouk, knírek. Před četníky se pokusil utéct. Po varovném výstřelu se ale zastavil a nechal se zatknout. Jde prý z vedlejší vesnice a v okolí že si hledá nevěstu. V kapsách měl skoro 40 000 korun. 

Řezníci na nákupech 

Šlo prý za peníze z prodeje pušky. Jenže ta částka by odpovídala ceně tak osmi pušek. Navíc na kabátě měl červené skvrny... Na stanici četníci brzy zjistili, že 38letý Ludvík Novák z Malého Bednárce je známá firma: 3x trestaný za krádeže a za ublížení na zdraví a za různé podvody. 

Ještě více mu přitížilo svědectví ženy, která s oběma zavražděnými muži jela ve vlaku z Tábora do Jindřichova Hradce. Bavili se prý spolu, že jedou na trh kupovat prasata. A vedle nich měl sedět muž ve světlém klobouku, který z nich a z jejich peněženk nespustil oči. Popis odpovídal. 

Popis, částka i stopy odpovídají 

Soběslavští četníci mezitím v lese pod hromádkou jehličí našli sáček s 32 000 korun. Manželky zavražděných potvrdily, že při odchodu z domova u sebe muži měli přes 70 000. Částka tedy seděla. Botám podezřelého odpovídaly i stopy na místě činu. Jak velikostí, tak i přišroubovanými desetihaléři, pomocí kterých byly na podrážkách připevněny příštipky. 

Náčrtek vrahovy stopy - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

U Nováka doma byl nalezen dopis. Stálo v něm: „Ctěný pane, Váš dopis ze dne 27.3. jsem s díky obdržel. Na Vaše přání pak zasílám Vám browning. Neprodávám ho snad pro nějakou vadu, o čemž se vlastně sám můžete přesvědčiti. Samozřejmě nebudete-li s ním spokojen, přijmu jej nazpět. (...) Cena 280 Kčs. S úctou Josef Krupička.“ 

Dopis o prodeji revolveru Browning - Foto:  Státní oblastní archiv v Třeboni

Do smrti nevinen 

Náhod už bylo podezřele mnoho. Novák ale stále zapíral. Zbraň prý poslal zpátky. Když ale na jaře roztál sníh, ženy na poli našly odhozený revolver. Po srovnání s nábojnicemi byl identifikován jako vražedná zbraň. Ani pak se ale Novák nepřiznal. Do konce života tvrdil, že jde o nešťastnou shodu náhod: podobné stopy, desetitisíce v kapse, revolver i krvavé skvrny na oděvu. 

Četníci v roce 1922 ale odvedli perfektní práci. A to nejen na místě činu s přesným zakreslením stop, ale i ve spolupráci jednotlivých četnických stanic. Ludvík Novák byl odsouzen k trestu smrti. Ještě hodinu před popravou 9. ledna 1923 napsal dopis své rodině. I v něm stále vystupuje jako oběť. 

 

 

Krev na sněhu. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Nela Boudová, Jan Novotný, Matěj Nechvátal, Jan Vlasák, Marek Libert, Rostislav Novák, Jaroslav Šmíd, Lukáš Příkazký
Scénář: Jitka Škápíková a Miloš Vaněček
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Miloš Vaněček, Michael Erhart
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace