Nůž ve vodě

Müllerův hostinec Na krásné vyhlídce, kde byl Paulus před svou smrtí - Foto:  archiv Emila Hrušky

Müllerův hostinec Na krásné vyhlídce, kde byl Paulus před svou smrtíFoto:  archiv Emila Hrušky

Vraha obchodníka v česko-německém pohraničí se nedaří najít. Dokud mladý četník nepřijde s překvapivou vyšetřovací verzí.

Ve středu 9. února 1927 ráno našli 40letého starostu saské obce Bergen Arno Pauluse s podříznutým hrdlem na hrázi rybníka, který dnes nese jméno Doliška (mezi Hranicemi u Aše a osadou Pastviny). Na místě činu se našla jen Paulusova peněženka bez peněz a jeho hůl rozlomená na dva kusy. 

Paulus se kvůli obchodu běžně pohyboval na území Saska, Československé republiky a Bavorska. Okresní četnické velitelství v Aši tak požádalo o pomoc kolegy z Německa. Vrchní strážmistr Viktor Werner, velitel četnické stanice v Hranicích, byl totiž pod tlakem jak místních, tak tisku. 

Dobový tisk-vražda obchodníka s dobytkem - Foto:  archiv Emila Hrušky

Strach a šeptanda 

Četníci během týdne zadrželi několik tuláků, ale všichni měli alibi. Vyšetřování se dostalo do slepé uličky: všechno svědčilo o násilné loupežné vraždě a boji, ale četnictvo a policie jak v ČSR, tak v Sasku a Bavorsku, neměla k dispozici žádný důkaz, žádnou perspektivní stopu. 

Vyšetřování navíc ovlivňoval strach mezi místními, že vrah udeří znovu. Lidé se báli chodit místem tragédie. Šeptandou se šířily zvěsti o neschopnosti československého četnictva, nepřímo, ale o to čileji podporované regionálním německým tiskem. 

Nůž a fotografie 

Hráz rybníka Dolíška počátkem 30. let - Foto:  archiv Emila Hrušky

Hráz rybníka Dolíška počátkem 30. letFoto:  archiv Emila Hrušky

Až jeden z četníků ze zamrzlého rybníka vytáhl velký 30cm nůž, vzhledem k nízké teplotě vody ještě se stopami krve. Šlo o poměrně drahý a kvalitní lovecký nůž, takže nožíř z nedalekého Rehau si pamatoval, kdy ho někomu prodával. Bylo to jen dva dny před vraždou. 

Obchodníkovi předváděli střídavě několik pobudů, které zadrželi v rámci vyšetřování, ten ale žádného z nich neidentifikoval jako člověka, kterému nůž prodával. Až mladého četníka Ladislava Krejzu napadlo požádat německou stranu o civilní fotografii zavražděného (u nás ještě v té době nebyly v průkazu povinné). 

Překvapivé zjištění 

Teprve díky této fotografii byl identifikován muž, který lovecký nůž zakoupil. Byl to sám zavražděný Arno Paulus. Jak taky vyšetřování ukázalo, Paulus krátce před smrtí uzavřel životní pojistku na velmi vysokou částku, zhodnocenou navíc pro případ násilné smrti. 

Četníkovi Krejzovi se pak podařilo prokázat, že Paulus spáchal sebevraždu, kterou předstíral jako vraždu. Podle soudního lékaře to mohlo být reálné: Paulus byl silný muž a na čin se psychicky připravoval. Motivovalo ho přesvědčení, že není schopný se starat o svou těžce nemocnou ženu a dvě dcery. 

Bylo to šťastné rozluštění? 

Peněženka, která se našla u jeho mrtvoly, byla už v té době prázdná. Na hrázi rybníka zlomil svou hůl, aby tím naznačil zápas mezi sebou a údajným útočníkem. Potom si sám podřízl hrdlo a nůž nato odhodil do rybníku, v domnění že nebude nalezen. 

Výsledek vyšetřování na jedné straně přineslo tolik potřebné uznání četníků od místních obyvatel v pohraničí, na straně druhé to ale znamenalo, že Paulusova rodina zůstala bez živitele i bez prostředků. 

 

Nůž ve vodě. Rozhlasová dramatizace dokumentu.

Vložit na svůj web

Účinkují: Jaromír Meduna, Otakar Brousek ml., Marek Holý, Miroslav Táborský, Ivan Řezáč, Jitka Jirsová, Ota Jirák
Scénář: Emil Hruška
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Rostislav Taud, Emil Hruška
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas