Slušný vrah a tajemná blondýna

Vrah a jeho milenka, která se nakonec stala klíčem k jeho usvědčení. Byla ale i důvodem vraždy? A pomáhala vrahovi? - Foto: Bronislava Janečková,  Muzeum Policie ČR

Vrah a jeho milenka, která se nakonec stala klíčem k jeho usvědčení. Byla ale i důvodem vraždy? A pomáhala vrahovi?Foto: Bronislava Janečková, Muzeum Policie ČR

Dva zkušení detektivové dostali téměř nesplnitelný úkol: vypátrat pachatele jedné z nejbrutálnějších vražd do tří dnů. Jedinou stopou je krabice s rozřezaným ženským tělem bez hlavy a nohou. Na základě jejich vyšetřování vznikl jeden z 30 případů majora Zemana Kvadratura ženy.

V pondělí 23. dubna 1951 se na hrázi jezu v Klecánkách u Prahy zachytila velká papírová krabice s tělem bez hlavy a nohou. Protože oficiální propaganda začátku 50. let považovala kriminalitu za vymýcený buržoazní přežitek, dostali detektivové Miloslav Nečásek a Jaroslav Zahrádka na vyřešení případu šibeniční tři dny. 

Tělo patřilo ženě střední výšky 25–30 let. Příčinou smrti bylo pět bodných ran nožem přímo do srdce pod levým prsem. Tělo bylo rozřezáno obyčejnou pilkou. V řece mohlo být asi týden. Na zádech měla oběť jizvu po thorakoplastice (odebrání části plic po TBC). Díky evidenci operací nebyl problém určit totožnost oběti. 

Thorakoplastika 1949–1951
- dohromady 3320 operací
- z toho na ženách 1602 operací
- z toho 30letých 311
- z nich pohřešováno 1

Oběť, nebo zlodějka 

Potápěči brzy našli kufr s hlavou a končetinami oběti. Z rozdrcené lebky odhadovali vyšetřovatelé, že pachatel musel být nepříčetný. Expertíza dál našla na červené látce, ve které bylo torzo zabaleno, černobílé psí chlupy. 

Kufr, ve ketrém byly nalezeny nohy a hlava oběti - Foto: Bronislava Janečková,  Muzeum Policie ČR

Účetní v národním podniku Obnova Herta Černínová (25 let) vyzvedla 17. dubna 1951 v Živnostenské bance 67 000 korun na výplaty zaměstnanců a od té doby byla nezvěstná. V podniku se domnívali, že peníze ukradla a utekla do Německa. 

Tajemná blondýnka 

Herta Černínová, oběť bestiální vraždy - Foto: Bronislava Janečková,  Muzeum Policie ČR

Herta Černínová, oběť bestiální vraždyFoto: Bronislava Janečková, Muzeum Policie ČR

Ukázalo se, že jeden z jejích kolegů, účetní Miroslav Šmíd, se v ten osudný den objevil v práci pokaždé v jiných šatech. Vyšetřovatelé zjistili, že právě jeho milenka má bílého psa s černými fleky. Šmíd ale existenci milenky popřel, navíc byl prototypem slušňáka. Při křížovém výslechu si ale začal protiřečit. 

Detektivové už věděli, že vražda se nemohla odehrát v jeho bytě, kde bydlel se ženou a dvěma dětmi. Domovní prohlídka navíc neprokázala žádné krevní stopy. Šmídova manželka taky nepotvrdila, že by se její muž přišel 17. dubna 1951 domů převléct, ani že by mu prala špinavý oděv. 

Maska pokerového hráče 

Naopak tvrdila, že byl v noci ze 17. na 18. dubna na služební cestě mimo Prahu. Detektivové se Šmída pokusili rozhodit konfrontací s rozřezanými ostatky oběti na patologii. Jenže Šmíd je překvapil maskou pokerového hráče. „Ten, kdo to udělal, by si zasloužil smrt,“ řekl jim. 

Klíčem k usvědčení vraha se pro kriminalisty stalo vypátrání Šmídovy tajemné milenky Věry. Podařilo se. V jejím bytě pak i přes snahu všechno dokonale uklidit, našli mnoho krevních stop: na nábytku, na spodku gauče v obýváku, v koupelně. Našli i části červené látky použité na zabalení torza oběti. 

Ve službách tajné policie? 

Bylo tedy jasné, že právě tady se odehrál jeden z nejbrutálnějších útoků v dějinách československé kriminalistiky. Jen vrah se zatím nepřiznal. A taky nebylo jasné, zda byla Šmídova milenka skutečně tak naivní, když tvrdila, že Šmídovu vraždu pokládala za odstranění tajného agenta. Šmíd se pak už ale rychle přiznal. Podívejte se na fotorekonstrukci! 

Proč Hertu Černínovou zavraždil? Jeho finanční nároky mnohonásobně převyšovaly možnosti účetního. Luxusní pražské vinárny, krejčovské salony, letecké výlety na Slovensko, vydržování milenek… To všechno ho dohnalo k vraždě, za kterou byl 18. prosince 1952 popraven. 

 

Slušný vrah a tajemná blondýna. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Otakar Brousek ml., Václav Knop, Martin myšička, Anna Theimerová, Jakub Žáček, Jitka Jirsová, Jaroslav Vlach
Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Rostislav Taud, Miloš Vaněček
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace