Stačí jen trošku stisknout...

Věk oběti patolog určil na 25–35 let, příčina smrti: uškrcení - Foto: Fotobanka Profimedia

Věk oběti patolog určil na 25–35 let, příčina smrti: uškrceníFoto: Fotobanka Profimedia

Mělo to vypadat jako znásilnění. Kriminalisté proto nehledali jen vraha, ale i motiv.

Odpoledne 10. srpna 1996 našli houbaři v lese u Kněží hory mezi Soběšicemi a Útěchovem ženské tělo. Mrtvola ležela na břiše, kolem hlavy a prsou už plno larev a hmyzích vajíček. Musela tam tak ležet asi týden. Na sobě měla jen kalhotky a punčocháče. Ani doklady se nikde poblíž nenašly. 

Sexuální devianti 

Pitva ukázala, že žena byla uškrcená. Oděrky na těle staršího data ale ukazovaly, že tělo bylo na Kněží horu dopraveno až nějakou dobu po smrti. Místo nálezu tak nebylo místem činu. Věk oběti patolog určil na 25–35 let, přesněji to vzhledem ke stupni rozkladu nešlo. 

Celkový pohled směrem na místo činu - Foto: zdroj: Muzeum policie ČR

Major Zdeněk Kurdiovský a kapitán Kamil Horák ale mezitím zjistili, že se od 6. srpna pohřešuje 43letá matka od dvou dětí. Její popis, až na věk, odpovídal oběti. Žena navíc vypomáhala na Lince důvěry a v minulosti jako sociální pracovnice často přicházela do styku se sexuálními devianty. 

Znásilnění, nebo peníze? 

Pitva sice nepotvrdila znásilnění, i tak kriminalisté prověřovali vytypované devianty se vztahem k oběti nebo k místu nálezu těla. Postupně se ale víc zaměřili na soukromého psychoterapeuta, se kterým žena pracovala na grantovém projektu. Muž na projekt dostal grant 300 000 korun. 

Ukázalo se, že v rámci projektu odjela oběť na stáž do Anglie. Její pobyt uhradil Onkologický ústav s tím, že peníze dostanou zpět, jakmile přijde dotace. Jenže když pak došlo na placení, začal podezřelý dělat mrtvého brouka. A právě 6. srpna se s ním měla oběť kvůli tomu potkat... 

Téměř jistota 

Stopy zajištěné z auta - Foto: zdroj: Muzeum policie ČR

Stopy zajištěné z autaFoto: zdroj: Muzeum policie ČR

Kriminalisté tedy odebrali pachové stopy podezřelého a z jeho auta. Mezitím se díky starším rentgenovým snímkům podařilo ztotožnit oběť s pohřešovanou sociální pracovnicí. Klíčové bylo zjistit rozpory ve výpovědích podezřelého. 

On totiž přiznal, že se měl se ženou 6. srpna setkat. Tvrdil ale, že nepřišla. Jenže policisté si uvědomovali, že jako psychoterapeut se bude umět mimořádně dobře ovládat, bude kličkovat a vraždu patrně nepřizná. I tak na něm prý byla patrná čím dál větší nervozita. 

Den ji vozil v autě 

Nakonec se podezřelý přiznal, že ženu v hádce a afektu chytil pod krkem. Když zjistil, že žena nedýchá, svlékl tělo a naložil do auta. Dojel k její kanceláři a předstíral, že na ni čeká. Druhý den ráno odvezl manželku týmž autem do práce a teprve pak jel do lesa odklidit mrtvolu. 

Celkový pohled směrem na místo činu - Foto: zdroj: Muzeum policie ČR

Pytel s oblečením a osobními věcmi oběti, který měl také v autě, až po dalších dvou dnech hodil do kanálu. Tam je nakonec i kriminalisté našli. Během soudního procesu pachatel dobře uplatnil svou profesi. Projevil velkou lítost a vinu se snažil přenést na oběť. 

Mimořádně nízký trest 

Uváděl, že psychickým nátlakem se dostal do situace, kdy nebyl schopen vnímat následky svého jednání. Krajský soud v Brně mu tedy vyměřil mimořádně nízký trest 8,5 roku vězení. Vrchní soud v Olomouci mu ale v odvolacím řízení trest zvýšil na 10 let ve věznici s ostrahou. 

 

Stačí jen trochu stisknout... Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Václav Knop, Jaroslav Plesl, Antonín Hardt, Antonie Talacková, Ivan Jiřík, Ivan Řezáč, Anna Theimerová
Scénář: Bronislava Janečková a Vladimír Matoušek
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Rostislav Taud, Vladimír Matoušek
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas