Vražedný řetěz náhod

Vrah Jindřich Gančařík sleduje záběry z místa činu - Foto: Repro ČRo, zdroj: Policie ČR

Vrah Jindřich Gančařík sleduje záběry z místa činuFoto: Repro ČRo, zdroj: Policie ČR

Případ obsahuje autentické záznamy z výslechu vraha, jak je natočili sami kriminalisté.

Našli je 30. dubna 1990 doma. Ubodané. Matku a její dvě dcery. Poloha těl a od pasu dolů svlečené spodní prádlo svědčilo o sexuálních pohnutkách vraha. Blízko těl čtyři zakrvácené řeznické nože, dva s ulomenou čepelí. V kuchyni dva šálky se zbytky kávy, i když žádná z žen kávu nepila. 

Sperma s DNA pachatele 

Pitva potvrdila, že na mladší dceři byla vykonána soulož, pravděpodobně až po její smrti. Zajištěno bylo sperma pachatele. Matka měla pořezané zápěstí, asi se útočníkovi bránila. Vyšetřovatelé JUDr. Josef Neděla a pplk. Stanislav Plocek vyvrátili podezření na přítele jedné z dcer. 

Zajistili muže, který se tu noc vloupal do domku vedle. Krádež přiznal, ale neexistoval důkaz, že by zabíjel. Odhalili taky majitele nožů. Ale byl to řezník, který o týden dřív na dvorku obětí zabíjel prase a nože si tam zapomněl. Pátrali tedy po skupince mužů, kteří té noci přijeli na klučovskou zábavu vlakem. 

Pachatel neznámý (ale jinak) 

Vyšetřili 127 mužů od 15 do 50 let. Všem odebrali vzorky krve, všechny ale jako možné pachatele vyloučili… Počítač s databází DNA nahlásil shodu až v roce 2003: recidivista Jaroslav Gančarčík byl už 11x trestaný za mravnostní a násilné trestné činy i za krádeže. Zrovna si odpykával 10 let za znásilnění. 

Jindřich Gančarčík jako učeň a v době spáchání vražd - Foto: Repro ČRo, zdroj: Policie ČR

Jindřich Gančarčík jako učeň a v době spáchání vraždFoto: Repro ČRo, zdroj: Policie ČR

Případ tehdy řešil plk. JUDr. Michal Mazánek. Vedl kriminalistickou skupinu Pomníky, která se vracela k neuzavřeným případům. Ukázalo se, že pachatele nikdo ve vesnici neviděl ani neznal a že se na místě činu ocitl náhodou: když ho průvodčí vyhodil z vlaku. 

Nevzrušené doznání 

Gančaříkovi pak při výslechu pouštěli videozáznamy z místa činu. Díval se na fotografie zavražděných žen a situace po vraždách v jejich domku. Současně kamera při výslechu detailně snímala tvář podezřelého a jeho reakce na záběry z místa činu. Gančarčík mluvil nevzrušivě, skoro monotónně. 

Vrah sleduje záběry z místa činu - Foto: Repro ČRo, zdroj: Policie ČR

Pamatoval si jen záblesky... Byla to všechno pitomá náhoda. Ožralý a zfetovaný chlap, kterého průvodčí vyhodí z vlaku. Náhodou právě v Klučově. A ten chlap náhodou zamířil k tomu domu. A náhodou nebylo zamčeno. A řezník si tam po zabijačce náhodou zapomněl sadu nožů v kuchyni na stole! 

Jen něco málo přes 5 let za vraždu 

Některé okolnosti vražd objasněny nebyly (třeba hrnky s kávou), ale podstatné důkazy policie dostala. Včetně částečného doznání pachatele. Soud se konal po 15 letech od činu. Pachatel musel být souzen podle zákonů platných v roce 1990. Dostal tehdejší maximální sazbu 16 let. Protože si zrovna odpykával 10letý trest, z vězení by se měl dostat v roce 2028. Bude mu 60. 

 

Vražedný řetěz náhod. Rozhlasová rekonstrukce dokumentu.

Vložit na svůj web

Účinkují: Martin Zahálka, Tomáš Turek, Ladislav Hampl, Marie Turková, Lenka Zbranková, Tomáš Karger
Scénář: Bronislava Janečková a Michal Mazánek
Režie: Vít Vencl
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Michal Mazánek, Rostislav Taud
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas