Železný muž. V cirkuse trhal řetězy, v civilu kradl a zabíjel

Do svých 19 let trhal Bedřich Krása v cirkuse řetězy coby železný muž Fortessini (ilustrační foto) - Foto:  autor neznámý, Wikimedia Commons, Public domain

Do svých 19 let trhal Bedřich Krása v cirkuse řetězy coby železný muž Fortessini (ilustrační foto)Foto:  autor neznámý, Wikimedia Commons, Public domain

Hledali ho policisté celé republiky, až doplatil na svou slabost – ženy. Skutečný kriminální případ pohledného vraha.

Málokdo věděl, že slavný cirkusový železný muž Fortessini, je ve skutečnosti nechvalně proslulý zloděj a násilník Bedřich Krása. V 19 letech cirkus opustil a začal se věnovat tomu, co prý uměl nejlépe – loupežím, krádežím a přepadením. 

Na některé „rány“, jak říkal krádežím, s sebou bral svého kumpána Františka Šustra a případně i další komplice, se kterými se náhodně potkal. Policistům a četníkům unikal i proto, že se rychle pohyboval na celém území republiky. 

Pražská čtyřka zasahuje 

Po přepadení pekaře Salaby v Trutnově se za pár dní ocitá v Brně, pak na Slovensku a brzy zase na Vysočině. Tam se 28. prosince 1924 pokusil o krádež v Lutránském mlýně u Šlapanova. Mlynář Laštovička skončil s rozbitou hlavou, služebná Kučerová s otřesem mozku. 

Všechny oběti i svědci se ale shodovali v popisu jednoho z pachatelů: chlap jak hora se dvěma výraznými pihami na tváři, jednou vpravo nad rtem a druhou pod levým okem. Pátrání po totožnosti pachatelů se ujali zkušení kriminalisté z věhlasné pražské čtyřky – rada Karel Zámiš a komisař Alois Kinter. 

Do pátrání se zapojují prostitutky 

Šumavan 4. 1. 1925 - Foto:  Šumavan

Šumavan 4. 1. 1925Foto:  Šumavan

Předběžně Krásu identifikovali na základě fotografie a popisu v záznamech. Měl už na svědomí nějaké loupeže a napadení. Kriminalisté taky věděli, že vždycky, když prodá, co ukradl, navštěvuje v Praze několik nevěstinců. Hlavně U Štupartů a v Ungeltu. A mezi prostitutkami měli i své informátorky... 

Brzy měli fotografii Bedřicha Krásy ve všech vetešnictvích a zastavárnách. Krása se ale asi měsíc po přepadení v Lutránském mlýně přesunul do podhůří Šumavy. Tam obcházel mlýny a snažil se pod záminkou dostat dovnitř. 

Osudové dopoledne v Rajském mlýně 

Vydával se tehdy buď za čeledína, který hledá práci, nebo za pracovníka Červeného kříže. U Hartmanic se zase vydával za Františka Kaplana, zástupce Masarykovy ligy proti tuberkulóze. Tak obhlížel hospodářská stavení a mlýny. 

Nakonec se rozhodl, že další „ránu“ udělá u Majdlů v tzv. Rajském mlýně. Co přesně se v mlýně stalo v neděli 1. února 1925 mezi 9:00 a 12:00, na to není žádný svědek. Žádný živý svědek... Po poledni po návratu z kostela, našli mlynář s mlynářkou mlýn ve sněhové vánici podivně tichý... 

Neušetřil ani nemluvně 

U kamen ve světnici objevili mrtvolku svého devítiměsíčního synka a zmasakrované tělo 14letého čeledína Josky. Za postelí ležela babička Majdlová, také mrtvá. Vrah útočil sekerou, kterou sebral na dvoře mlýna. Že neušetřil ani devítiměsíční děcko, které ho nemohlo prozradit, svědčí o jeho krutosti. 

Ve mlýně pak pachatel ukradl, co se dalo: haldu oblečení, asi 3500 korun, příbory, hodinky, dokonce staré mlynářce strhl z krku zlatý řetízek s křížkem a odešel v botách zavražděného čeledína. Svoje boty nechal na místě činu, ukryté ve stodole v obilí. 

Poznal ho vetešník 

Pachatele ten den před vstupem do mlýna zahlédl místní švec a dva školáci. Krásu podle fotografie identifikovali všichni tři svědci. Policisté, četníci i strážníci v Praze tak byli od poloviny února roku 1925 v pohotovosti. Místa, kam chodíval, kontrolovali v civilu i v uniformě. 

Policejní fotografie pachatele byla otištěna v novinách. Na základě právě téhle fotografie vraha ve svém obchodě poznal vetešník Brenner v Maiselově ulici. Když ale Krása uviděl strážníka, dal se na útěk přes Čechův most. 

Honička Prahou 

Národní listy 20. 4. 1926 - Foto: Národní listy

Národní listy 20. 4. 1926Foto: Národní listy

Strážníci Wajda a Davídek pak Krásu pronásledovali až do Letenských sadů. Stíhání vyvolalo velký rozruch. Se silákem Krásou měli i dva muži co dělat, aby neutekl. Eskortu na pražskou kriminálku provázel zástup zvědavců. Tam ho pak policejní rada Kinter vyslýchal až do půlnoci. 

Detektivové mezitím shromáždili v Praze všechny důkazy: boty z Rajského mlýna, rukou psaný lístek s falešným jménem a adresou z Hartmanic i výpověď jeho komplice Františka Šustra. Všechny důkazy svědčily jasně proti Krásovi. 

Zpřetrhal i okovy ve vězení 

Z vazby se dokonce pokusil třikrát uprchnout, protože stejně jako v roli železného muže v cirkuse, dokázal i ve věznici zpřetrhat okovy, kterými byl spoután. Při jednom útěku si dokonce chtěl uvolnit cestu tím, že zavraždí spoluvězně. 

Při následné rvačce nejdřív zneškodnil i dva dozorce a podařilo se mu utéct až na dvůr. Tam ho ale oba dozorci ještě za pomoci správce věznice konečně zneškodnili a Krása skončil ve svěrací kazajce. Soudní proces s ním se proto konal za mimořádných bezpečnostních opatření. 

Trestu smrti se vyhnul 

Na základě shromážděných důkazů byl Bedřich Krása odsouzen za tři vraždy, dvě ublížení na zdraví a několik desítek loupeží. Dostal bez několika dní 20 let. V čase vražd mu totiž bylo 19, podle tehdejších paragrafů tedy mohl dostat jen trest pod 20 let. Kdyby mu bylo o rok víc, dostal by trest smrti. 

 

Železný muž. Rozhlasová dramatizace dokumentu

Vložit na svůj web

Účinkují: Jiří Suchý, Matouš Ruml, Jaroslav Vlach, Jan Vondráček, Václav Knop, Ivan Řezáč, antonie Talacková, Kamil Halbich, Ladislav Hampl
Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček
Režie: Dimitrij Dudík
Zvuk: Petr Šplíchal 

 

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu 

Autor:  Bronislava Janečková, Rostislav Taud, Miloš Vaněček
Pořad: Historie českého zločinu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: středa 18:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas