Milan Slezák: Krym bude potřebovat peníze z Ruska

20. březen 2014

Krym byl z poloviny dotován penězi z Kyjeva. Jak náročná bude jeho ekonomická integrace do Ruské federace?

„Vodu, elektřinu a plyn bere Krym z Ukrajiny,“ vypočítává Milan Slezák. „Toto bude muset platit Rusko, protože není možné tak rychle postavit vysokonapěťové vedení.“

Ruská ekonomika na tom navíc není dobře, což přiznávají i ruští politici. „Je zatížena velkými výdaji za olympijské hry v Soči, chce zbrojit…“ Ukrajinské státní podniky na Krymu tak čeká znárodnění. Soukromému sektoru se to má vyhnout.


Putin porušil hned několik mezinárodních smluv

Budapešťské memorandum o zřeknutí se jaderného materiálu, Závěrečný akt helsinské konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, Ukrajinsko-ruská dohoda o spolupráci a partnerství. Všechny tyto smlouvy Rusko porušilo. Zavázalo se v nich totiž ctít autonomii a územní celistvost Ukrajiny. „Ne že by to ostatní také nedělali, ale bavíme se teď o Rusku,“ přiznává rychle Slezák.

Čtěte také

„Rusko neuznává ukrajinskou vládu. Nemá ji rádo, a proto si říká, že než aby se s ní bavilo, tak si vezme alespoň ten Krym a pak se uvidí, co s východní Ukrajinou, co s jižní Ukrajinou, kde jsou také silné ruskojazyčné menšiny…“

Slezák zároveň ale přiznává, že současná vláda na Ukrajině není demokratická, ale přechodná. „Demokratická vláda nemůže být taková, která dostala mandát pouze na základě rozhodnutí parlamentu, ale nikoli svobodných voleb.“

Převládá teď na Ukrajině nacionalismus, nacismus, nebo fašismus? Co s žádostmi 40 rodin volyňských Čechů, které požádaly o vystěhování? Má se k Rusku připojit také Podněstří? Nezapomínáme na válku v Sýrii? A jak se vyvíjejí prezidentské volby na Slovensku? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: msl , zis , rota
Spustit audio