Jiří Hlaváč: Policie na fotbale? Bankám taky nikdo negarantuje, že se tu nekrade

26. březen 2014

Fotbalový svaz chce po státu, aby policisté dohlíželi na vytipované zápasy. Je to třeba? A je to vůbec fér?

Ten, kdo si koupil lístek, má mít podle Jiřího Hlaváče garantované jisté služby a bezpečnost. Řešení, které navrhuje předseda fotbalového svazu, je ale jako říct: „Milý státe, ty bys měl začít platit i policii za účast na našich podnikatelských záměrech.“

Lidé s lístkem by pak navíc přes státní rozpočet přispívali ještě jednou. „To je něco neuvěřitelného, ať už se to zrodilo v kterékoli hlavě.“

Čtěte také

O podobnou ochranu by nakonec mohly požádat i třeba banky. „Stát jim negarantuje, že se v tomto státě nekrade, že tady nejsou zloději.“ Zároveň jsou u nás sporty, kde se nic takového neděje. „A věřím, že se dít ani nebude.“


Fotbal u nás rozhodně není malým svátkem

Návštěva zápasu už nemá společenskou úroveň. „Pokud se vám reprezentace občas vrátí tak, že si hráči navzájem roztrhali obleky, které jim pořídil svaz, a přijedou na Ruzyň jako trhani, tak mně to o něčem vypovídá.“ To by se za éry Josefa Masopusta nestalo.

Skepticky pohlíží i na jednání o výstavbě národního stadionu. „Národní stadion už mohl stát, kdyby Strahov nebyl tak zdevastován, jak byl. A pokud by do toho nevstupovaly další podnikatelské zájmy.“

Argumentem není ani pořádání mistrovství Evropy: „Bylo by krásné, kdyby se u nás konalo mistrovství Evropy v kopané, ale máme už zkušenosti s tím, co se dělo třeba v Sazka Areně.“

Jak na druhé straně smýšlí Jiří Hlaváč o konzervatoři? Co je jihočeská Thálie? Jak nebezpečná může být relativizace dějin? A jsou trafiky u nás mravním defektem? Poslechněte si ze záznamu z iRadia.

Ve čtvrtek 27. března od 8:30 se socioložkou Jiřinou Šiklovou rozebereme například novou demografickou statistiku.

autoři: zis , Jiří Hlaváč , rota
Spustit audio