Jak to vidí22. dubna  2014 v 08:30  

Eduard Stehlík: Mladí lidé v sobě probouzejí touhu po vědění

„Studenti zpracovali informace do kamene a posílají je dál. To se často nevidí,“ myslí si o pomnících Stehlík - Foto: Markéta Vejvodová

„Studenti zpracovali informace do kamene a posílají je dál. To se často nevidí,“ myslí si o pomnících StehlíkFoto: Markéta Vejvodová

Písečtí studenti vytvořili novodobou křížovou cestu. Cesta bolestných kamenů odhaluje jejich současné problémy i zájem o historii svého okolí.

Vojenský historik Eduard Stehlík se odhalování nedávno zúčastnil. Cílem projektu studentů z Písku bylo umístit několik pomníků do hor v píseckém okolí. 

„Každý pětitunový kámen znázorňuje největší bolesti moderního člověka. Například ztrátu partnera, zradu, závist nebo nedostatek lásky,“ říká. 

Nová generace tak dává najevo, že stále přemýšlí o světě kolem sebe a zajímá se o dějiny vlastní země. Najdou se však i výjimky. „V poslední době zjišťuji, že mnoho lidí neví pořádně, jak se chovat, když hraje hymna. To by dřív bylo nemyslitelné. Proto mě příjemně překvapují mladí lidé, kteří s tím něco chtějí udělat,“ dodává. 

Čtěte také: Kateřina Tučková: "Píšu, abych si osahala určitou historickou dobu"

Mladí lidé dnes podle Stehlíka potřebují nějaký vzor, který ukáže správnou cestu. „Učitel, vychovatel nebo skautský vedoucí. Prostě někdo, kdo udělá o kousek víc,“ myslí si historik. 

Stehlík také tvrdí, že v sobě stále máme ducha ochotného se obětovat. Příkladem mohou být opakující se povodně. „Stačí si vzít počet lidí, kteří dělají dobrovolníky v kritických situacích. To je velmi důležité,“ tvrdí. 

Armáda má budoucnost
Vojenský historik od března vede odbor pro válečné veterány. Spadá tam přibližně 1100 veteránů z druhé světové války i 12 500 novodobých veteránů. „Staráme se také o takzvané pétépáky, válečné hroby nebo vojenské důchodce,“ přiblížil Stehlík svou práci. 

Podle zpráv NATO je část obraných složek české armády na kritické úrovni s malou bojeschopností. Podle Stehlíka se ale armáda nachází v dobrém stavu. Jedinou překážkou tak je pouze malý počet vojáků. „Armáda má v uniformě zhruba 21 000 vojáků a vojákyň. To je asi polovina toho, co má policie,“ říká. 

Jaké jsou pozapomenuté historické události? Proč Gabčík nestřílel na Heydricha? Jaká bude další Stehlíkova kniha? Poslechněte si v iRadiu. 

Autor:  Zita Senková, Eduard Stehlík, Jan Řápek
Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas