Richard Hindls: Naše minimální mzda je strašně nízká. Dokonce až pod hranicí chudoby

6. květen 2014

Minimální mzda je u nás zhruba na jedné třetině té průměrné. Tak špatně na tom v EU nejsou ani Rumuni. A vládou slíbené zvýšení nás zas tolik nevytrhne.

„Takhle nízkou hodnotu poměru minimální a průměrné mzdy nemá žádný evropský stát. Jsme skutečně na posledním místě,“ zdůrazňuje Richard Hindls. „Obvykle se ten průměr pohybuje kolem 50 %.“

Můžou za to poslední roky. Od roku 2007 se totiž u nás minimální mzda prakticky nezvyšovala.

„Ona se zvyšovala především v letech 1998 až 2007,“ připomíná rektor Vysoké školy ekonomické. Za tu dobu narostla z původních 2000 na současných 8000 korun.

Stále pod prahem chudoby
Premiér Sobotka teď slíbil zvýšit minimální mzdu na 9000 Kč. I tak ale bude zhruba na 90 % hranice chudoby. „Práh chudoby je hodnota, pod kterou by se neměla domácnost dostat,“ vysvětluje Hindls. „U nás je asi 10 000 korun.“

U příkladných zemí se minimální mzda pohybuje kolem 150 % prahu chudoby. „Z tohoto pohledu by ta minimální mzda navržená vládou musela být ještě o nějakých 3000 vyšší. Na to samozřejmě v tuhle chvíli podmínky nejsou.“

Čtěte také

Samozřejmě jsou i země, které minimální mzdu nemají. Jde často o severské země, Rakousko. U nás minimální mzda představuje trojúhelník: zaměstnavatel, zaměstnanec a stát.

„Zaměstnavatele by měla uchránit před nemístnou konkurencí podbízení se nízkými cenami, zejména v době vysoké nezaměstnanosti. Zaměstnanci by měla zajistit přijatelný způsob života. A stát by měla ochránit v tom smyslu, aby se lidem vyplatilo pracovat.“

Minimální mzda má tedy především ochranářskou funkci. „Ale tak, jak je dnes nastavena, ji neplní,“ dodává ekonom.

Poroste česká ekonomika? Byla by ČR chudší, kdyby nebyla v EU? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: Richard Hindls , zis , rota
Spustit audio