Jak cestovat po národních parcích Severní Ameriky? A co vás to bude stát? Radí zkušený cestovatel

4. srpen 2015

Půjčte si auto, zabalte si malý batůžek, vyhněte se jelenům, nebojte se ani Američanů ani indiánů. A hlavně: Nefoťte selfie! Fotograf Miroslav Martan léta do Ameriky čtyřikrát ročně. Do nejrůznějších koutů. Během jednoho z „mezipřistání“ v Praze se podělil o užitečné informace.

Na cestu po národních parcích Ameriky doporučuje Miroslav Martan vyšetřit si minimálně 14 dnů nebo spíš tři týdny. Nejdřív si určete priority, kolik národních parků chcete vidět a kolik času kterému z nich chcete věnovat. „Amerika je velká země a přejezdy můžou být velké a náročné.“

Půjčte si auto

Ideální je mít vlastní (půjčené) auto. „Veřejná doprava v Americe funguje. Ale doveze vás jenom na kraj parku. Takže najednou stojíte na bráně Yellowstonu, ale on má na druhou stranu 100 km.“

Půjčení auta vás bude stát minimálně 400 dolarů na týden. Plus benzín. „V současné době jsou ceny benzínu kolem 19 až 22 Kč za litr, takže velmi příjemné. Mnohem nižší než u nás.“

Výbavu? Dokoupíte, vyperete…

Zabalte si jen to nejnutnější: stany, spacáky, fotoaparát, kempingové vybavení. „Cokoli se dá dokoupit. Většinou levněji než u nás. I při současném kurzu.“ Oblečení moc potřebovat nebudete.

Miloslav Martan: Národní parky Severní Ameriky 2013

„Systém veřejných prádelen je pro cestování velmi příznivý. Za dva dolary si vyperete, usušíte a jedete dál. Já si na tři týdny vystačím se čtyřmi tričky.“ Vaše angličtina nemusí být perfektní. „Američani jsou strašně vstřícní. Se vším se vám snaží pomoct, do imigračního přes půjčovny aut.“

Nejnebezpečnější zvíře? Jelen

Grizzly, baribal, bizoni… Na co si dát v parcích pozor, vás poučí rangery ještě před vstupem do parku. Také vás vybaví. Medvěda ale nejspíš nepotkáte. „Přes den jsou schovaní. Při troše štěstí je můžete pozorovat brzo ráno nebo večer z relativně bezpečné vzdálenosti 50 metrů.“

Naopak bizoni jsou zvyklí na lidi i auta. „Stáda bizonů uvidíte do 100 m od silnice. Někdy se kvůli nim zastaví i doprava, protože přecházejí přes cestu.“ Za nejnebezpečnější zvíře považuje Martan jelena wapiti. „Hlavně na podzim.“ Přitom jde jen o něco málo větší druh než jelen evropský.

Miloslav Martan: Národní parky Severní Ameriky 2013

Tváří v tvář indiánům

Kmenů je v Americe zhruba 550 ve 310 rezervacích. Každá rezervace je označená cedulkou. „Poznáte to bezpečně podle toho, že na pumpě nebo v obchodě je indiánská obsluha.“ Některé jsou hodně malé. „Projedete je autem za pár minut.“ Na jihu je ale největší rezervace, kmene Navahů.

Mají zhruba 300 000 členů, vlastní vládu, vlastní parlament, vlastní školy. Stále je mezi nimi živý jejich původní jazyk, který se proslavil hlavně během druhé světové války jako „kód Navajo“. Narazíte i na dvojjazyčné cedule nebo hrdé nápisy: „Hovoříme také anglicky.“

Jaké jsou deštné lesy v Severní Americe? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Miroslav Dittrich , rota
Spustit audio