Lenka Klicperová: Proč obyčejní Iráčané podporují Islámský stát?

25. červenec 2016

„Území Islámského státu se rapidně zmenšuje,“ říká válečná zpravodajka, která se nedávno vrátila z Iráku. Bohužel to s sebou možná přináší i současnou neklidnou situaci v Evropě...

Obavy z terorismu a násilí mění Evropu. Za poslední týden došlo k několika útokům na civilisty. Po masakru v Nice přišel útok sekerou ve vlaku ve Würzburgu, včera explodovala bomba v Ansbachu. Útočníkem byl Syřan s odmítnutou žádostí o azyl.

Kdokoli se může odbouchnout

„To je bohužel fenomén, se kterým se budeme setkávat,“ myslí si válečná zpravodajka Lenka Klicperová. „Jak slábne Islámský stát a zmenšuje se jeho územní rozsah na Blízkém východě, jeho představitelé pochopili, že mnohem větší mediální pozornost si získají, když budou páchat útoky v Evropě tam, kde můžou najít potenciální útočníky.“


Proč obyčejní Iráčané podporují IS?
„Vnímají ho jako to čisté sunnitské vyznání islámu. Mlčící většina civilního obyvatelstva ho ale podporuje jenom ze strachu… Navíc k tomu přistupuje i šíitsko-sunnitský konflikt: než by žili pod nadvládou šíitů, tak se raději přikloní na stranu Islámského státu.“

Připouští ale, že útočníci nemusejí mít s IS nic společného. „K Islámskému státu se přihlásí jenom z nějaké touhy po mediální pozornosti. Neznamená to ale, že je IS financuje. Bohužel tohle je dneska snadný. Kdokoli se může odbouchnout a vykřiknout ,Allahu Akbar‘ a bude to považováno za útok islamistů. Je potřeba všechny motivy důkladně prošetřit, abychom z toho mohli vyvodit nějaké závěry.“

Logo

Mám z Turecka dlouhodobě obavy

Válečná zpravodajka se z Iráku vracela přes Turecko. Istanbul opustila doslova posledním letadlem před pučem. „Já mám z Turecka dlouhodobě obavy. Zejména z jeho lídra Erdogana. Je to z mého pohledu fašistický diktátor, který postupně odstraňuje všechny svoje odpůrce,“ říká bez servítků.

„Nejsem asi jediná, kdo ho podezřívá, že puč nějakým způsobem sám vyvolal, aby se mohl zbavit svých odpůrců. Napovídá tomu, jaké čistky teď provádí. Velice se obávám, kam se Turecko bude teď ubírat a jak to ovlivní válečnou situaci v Sýrii nebo Iráku. Nejsem vůbec optimistická,“ uzavírá reportérka Lenka Klicperová.

autoři: zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.